Հայաստանի միջազգային գործընկերները, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, աջակցում են հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի քաղաքական կարգավորման վերաբերյալ Երեւանի մոտեցմանը: Այս մասին օգոստոսի 3-ին Հայաստանի 8-րդ գումարման նորընտիր Ազգային ժողովի արտահերթ նիստին, պատասխանելով «Պատիվ ունեմ» ընդդիմադիր դաշինքի պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանի հարցին, ասաց իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության խորհրդարանի փոխխոսնակի թեկնածու Ռուբեն Ռուբինյանը:
Ռուբինյանը, մասնավորապես, հիշեցրեց, որ 2020 թվականի նոյեմբերին ռազմական գործողությունների ավարտից հետո հայկական զորքերը շարժվեցին ՀԽՍՀ սահման, այդ թվում՝ Զանգելանի շրջանից, որպեսզի հետագայում գործեն միջազգային անվտանգության երաշխիքները, քանի որ Հայաստանի սահմանը եւս ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում է: «Կանխատեսում եմ ձեր հակադարձ հարցը. ինչո՞ւ այն ժամանակ այդ երաշխիքները չաշխատեցին, երբ ադրբեջանական զորքերը մայիսին հատեցին Հայաստանի Հանրապետության սահմանը: Հարցը ճիշտ է, եւ մենք պետք է աշխատենք ՀԱՊԿ գործընկերների հետ, որպեսզի Հավաքական անվտանգության պայմանագրով նախատեսված միջոցառումներն իրականացվեն»,- հավելեց Ռուբինյանը:

Международные партнеры Армении, в том числе и Россия, поддерживают подход Еревана по политическому разрешению ситуации на армяно-азербайджанской границе. Об этом на специальном заседании новоизбранного Национального Собрания Армении 8-го созыва заявил 3 августа кандидат в вице-спикеры парламента от правящей партии «Гражданский договор» Рубен Рубинян, отвечая на вопрос депутата от оппозиционного блока «Честь имею» Тиграна Абрамяна.
Рубинян, в частности, напомнил, что после окончания военных действий в ноябре 2020 года армянские войска отошли на границу Армянской ССР, в том числе и из Зангеланского района, чтобы в дальнейшем заработали международные гарантии безопасности, так как граница Армении – это и граница зоны ответственности ОДКБ. «Предвижу ваш встречный вопрос: почему тогда эти гарантии не заработали, когда азербайджанские войска перешли границу Республики Армения в мае? Вопрос верный, и мы должны работать с партнерами по ОДКБ, чтобы мероприятия, предусмотренные Договором о коллективной безопасности, были реализованы», - добавил Рубинян.