Վարանդայի (Ֆիզուլի) շրջանում այսօր` օգոստոսի 3–ին շարունակված զոհված եւ անհետ կորած համարվող զինծառայողների աճյունների որոնողական աշխատանքների ընթացքում  հայտնաբերվել է 3 հայ զինծառայողի աճյուն: Եվս 3 աճյուն ադրբեջանական կողմը ռուսական խաղաղապահ առաքելության զորակազմի միջնորդությամբ հայկական կողմին է փոխանցել Մարտունու շրջանի Կարմիր Շուկա-Շեխեր համայնքների հատվածում: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Արցախի ԱԻՊԾ–ից։
Ընդհանուր առմամբ, այսօր Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներից տարհանվել է 6 աճյուն: Նրանց ինքնությունը կհաստատվի դատաբժշկական փորձաննությունից հետո: 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից առ այսօր որոնողական աշխատանքների արդյունքում տարհանվել է 1629 աճյուն:

The remains of three Armenian servicemen were found today during the searches for the remains of deceased soldiers and soldiers considered missing in action that continued in Varanda (Fizuli) region today, and the Azerbaijani side transferred the remains of another three servicemen to the Armenian side in the sector of the Karmir Shuka and Shekher villages of Martuni region through the mediation of the Russian peacekeeping mission, as reported the State Service for Emergency Situations of Artsakh (Nagorno-Karabakh).
Overall, the remains of six Armenian servicemen were removed from the territories that are now under the control of Azerbaijan, and their identities will be confirmed after forensic medicine expert examination. Since November 13, 2020, the remains of a total of 1,629 soldiers have been removed through search operations.