«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կամավորականների ջոկատը՝ Հայաստանի ներկայիս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, 2016 թվականին ռազմական գործողություններին չի մասնակցել: Այս մասին նորընտիր Ազգային ժողովի հատուկ նիստին երեք փոխնախագահներից մեկի թեկնածության քննարկման ժամանակ ասաց ընդդիմադիր «Հայաստան» դաշինքի խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը՝ մեկնաբանելով Ազգային ժողովի արդեն փոխխոսնակ Հակոբ Արշակյանի կենսագրության կետերից մեկը:
Պաշտպանության նախկին նախարարի խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած ջոկատը չի մասնակցել 2016 թվականի ռազմական գործողություններին:
«Նրանք մասնակցել են լոգիստիկ եւ ինժեներական աշխատանքներին: Դա ռազմական գործողություններին մասնակցություն չի համարվում»,- պարզաբանեց Օհանյանը:
Բացի այդ, պաշտպանության նախկին նախարարը նշեց, որ ապրիլյան էսկալացիայի ժամանակ ծառայած զինծառայողներից շատերը ռազմական գործողություններին մասնակցությունը չեն նշել զինվորական գրքույկներում,, քանի որ նրանք գտնվել են անմիջականորեն ռազմական գործողությունների վայրերում:
Նա նաեւ նշեց, որ «Քաղաքացիական պայմանագրի» կողմից իրականացվող ինժեներական աշխատանքները, ըստ երեւույթին, գնահատվել են անեւ իր անունից: Այդպես, ինժեներական աշխատանքի մասնակիցներին վկայականներ են տրվել:
Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ ներկայիս կառավարության գործողություններում շատ փիառ կար, եւ այդ գործընթացը վերջին 3 տարում ակտիվացել է:

Отряд добровольцев партии «Гражданский договор» под руководством ныне премьер-министра Армении Никола Пашиняна в боевых действиях в 2016 году не участвовал. Об этом на специальном заседании новоизбранного Национального Собрания Армении в ходе обсуждения кандидатуры на должность одного из трех вице-спикеров парламента заявил 4 августа руководитель парламентской фракции оппозиционного блока «Армения», экс-министр обороны Сейран Оганян, комментируя один из пунктов биографии уже ставшего вице-спикером НС Акопа Аршакяна.
По словам экс-министра обороны, отряд под руководством Никола Пашиняна не участвовал в боевых действиях 2016 года.
«Они участвовали в тыловых и инженерных работах. Это не считается участием в боевых действиях», - пояснил Оганян.
Кроме того, экс-министр обороны отметил, что многим военнослужащим, служившим в период апрельской эскалации, в военных билетах участие в боевых действиях не указывали, так как они не находились непосредственно в местах боевых действий.
Он также заметил, что проведенные «Гражданским договором» инженерные работы, по всей видимости, были оценены и от его имени. Так, участникам инженерных работ были выданы грамоты.
Сейран Оганян отметил, что в действиях нынешней власти еще тогда было много пиара, а в последние 3 года этот процесс усилился.