Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ Հայաստանի վարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ: Գերմանիայի կառավարության կայքում հրապարակված շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, նշվում է.
«Հարգելի Վարչապետ,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նոր նշանակման կապակցությամբ:
Դուք ձեր նոր մանդատը սկսում եք մեծ խնդիրների եւ անորոշությունների ժամանակաշրջանում: Covid-19 համավարակը աննախադեպ գործողություններ է պահանջում բոլորիցս:
Գերմանիան պատրաստ է այսուհետ եւս աջակցել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ որպես հուսալի գործընկոջ, ապագա բարեփոխումների ճանապարհին: Գերմանիայի դաշնային կառավարությունը նաեւ կշարունակի աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ լուծում գտնելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին:

German Chancellor Angela Merkel has congratulated Nikol Pashinyan on being appointed Prime Minister of Armenia. The congratulatory message posted on the official website of the German government particularly reads as follows:
“I cordially congratulate you on the new appointment to the position of Prime Minister of the Republic of Armenia.
You are starting to implement your mandate in a period of major problems and uncertainties. The COVID-19 pandemic requires unprecedented actions from all of us.
Germany is ready to continue its support to the Republic of Armenia as a reliable partner, on the path to future reforms. The Federal Government of Germany will also continue to support the efforts of the OSCE Minsk Group to find a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.