Առավել հակված եմ նրան, որ ռուս սահմանապահների ներկայությունը Ոսկեպարում կարող է ապահովել ադրբեջանցիների ազատ ելումուտն անկլավային կոչվող տարածքներ: Նման կարծիք NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ռազմական փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը:
«Այլապես չկա այլ հիմնավոր պատճառ, որ ռուսական ռազմական ներկայացվածություն ապահովվեր այդտեղ, հնարավոր է՝ այդ գյուղերի անվտանգության ապահովման կամ հանձնման հարցերը լուծելու նպատակով է դա արվում»,- նկատեց փորձագետը:
Այս գործընթացը, Հովհաննիսյանի գնահատմամբ, փուլային բնույթ ունի, և որ առաջիկա 1-2 տարում հազիվ թե այդ խնդիրը որևէ ձևաչափով կարգավորի:
«Հայաստանը, կարծում եմ, զիջումների է գնացել՝ հաշվի առնելով վերջին շրջանում Գեղարքունիքի և Արարատի մարզերում համեմատաբար կայուն իրավիճակը»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
Տեղի ունեցող գործընթացը, Հովհաննիսյանի կարծիքով, անմիջականորեն տվյալ բնակավայրերի, դրանց շուրջ հետագայում հավանական զարգացումների հետ է կապված:
«Հաջորդ փուլում, գուցե, նման գործընթացներ լինեն Արծվաշենում, ապա՝ Տիգրանաշենում, որին արդեն, հնարավոր է, հաջորդի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների փոխճանաչումը, որովհետև որոշ հատվածներում ադրբեջանցիներն են մեր տարածքում գտնվում, որոշ տեղերում մենք ենք նրանց տարածքում:
Կարծում եմ՝ կուլիսային պայմանավորվածություն կա, որի համաձայն՝ այսպիսի նախապատրաստական աշխատանքներ են կատարվում, որոնց հետագայում կարող են հաջորդել բուն զարգացումները»,- նկատեց ռազմական փորձագետը:

Я больше склоняюсь к тому, что присутствие российских пограничников в селе Воскепар может обеспечить свободное передвижение азербайджанцев на так называемых анклавных территориях. Такое мнение в беседе с Новости Армении-NEWS.am выразил военный эксперт Карен Ованнисян.
«В противном случае для российского военного присутствия там нет других уважительных причин, возможно, это делается для обеспечения безопасности этих сел или для решения вопроса о сдаче», - сказал эксперт.
По словам Ованнисяна, этот процесс носит поэтапный характер, поэтому в ближайшие 1-2 года маловероятно, что этот вопрос будет решен масштабно. «Я думаю, что Армения пошла на уступки, учитывая относительно стабильную ситуацию в Гегаркуникской и Араратской областях в последнее время», - сказал он.
Ованнисян отметил, что происходящий процесс напрямую связан с данными населенными пунктами и возможным дальнейшим развитием вокруг них.
«На следующем этапе такие процессы могут быть в Арцвашене, затем в Тигранашене, за которыми может последовать взаимное признание границ между Арменией и Азербайджаном, потому что в некоторых частях азербайджанцы находятся на нашей территории, в некоторых местах мы на их территории. Думаю, есть закулисное соглашение, согласно которому ведутся такие приготовления, за которыми в будущем могут последовать реальные события», - сказал военный эксперт.