Առավել հակված եմ նրան, որ ռուս սահմանապահների ներկայությունը Ոսկեպարում կարող է ապահովել ադրբեջանցիների ազատ ելումուտն անկլավային կոչվող տարածքներ: Նման կարծիք NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ռազմական փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը:
«Այլապես չկա այլ հիմնավոր պատճառ, որ ռուսական ռազմական ներկայացվածություն ապահովվեր այդտեղ, հնարավոր է՝ այդ գյուղերի անվտանգության ապահովման կամ հանձնման հարցերը լուծելու նպատակով է դա արվում»,- նկատեց փորձագետը:
Այս գործընթացը, Հովհաննիսյանի գնահատմամբ, փուլային բնույթ ունի, և որ առաջիկա 1-2 տարում հազիվ թե այդ խնդիրը որևէ ձևաչափով կարգավորի:
«Հայաստանը, կարծում եմ, զիջումների է գնացել՝ հաշվի առնելով վերջին շրջանում Գեղարքունիքի և Արարատի մարզերում համեմատաբար կայուն իրավիճակը»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
Տեղի ունեցող գործընթացը, Հովհաննիսյանի կարծիքով, անմիջականորեն տվյալ բնակավայրերի, դրանց շուրջ հետագայում հավանական զարգացումների հետ է կապված:
«Հաջորդ փուլում, գուցե, նման գործընթացներ լինեն Արծվաշենում, ապա՝ Տիգրանաշենում, որին արդեն, հնարավոր է, հաջորդի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների փոխճանաչումը, որովհետև որոշ հատվածներում ադրբեջանցիներն են մեր տարածքում գտնվում, որոշ տեղերում մենք ենք նրանց տարածքում:
Կարծում եմ՝ կուլիսային պայմանավորվածություն կա, որի համաձայն՝ այսպիսի նախապատրաստական աշխատանքներ են կատարվում, որոնց հետագայում կարող են հաջորդել բուն զարգացումները»,- նկատեց ռազմական փորձագետը:

I am more inclined to believe that the presence of Russian border guards in Voskepar village of Armenia may ensure the free entry and exit of Azerbaijanis into and from the territories referred to as enclaves. This is what military expert Karen Hovhannisyan said during a conversation with Armenian News-NEWS.am.
“There is no other reason to secure the Russian military presence there. Perhaps this is being done to ensure security of those villages or solve issues related to transfer of the villages,” the expert noted, adding that this issue will rarely be solved in 1-2 years.
“I believe Armenia is making concessions, taking into consideration the fact that the situation in Gegharkunik and Ararat Provinces is relatively stable recently,” Hovhannisyan stated.
According to him, the process unfolding in Voskepar is directly linked to the developments that might unfold in and around the particular settlements. “Similar processes might take place in other settlements in the next stage, which might be followed by mutual recognition of the borders of Armenia and Azerbaijan since both the Armenians and Azerbaijanis are located in each other’s territories. I believe there is a secret agreement according to which this is being done ahead of the main developments that will unfold in the future,” the expert noted.