Խաղաղօվկիանոսյան կղզիների ղեկավարները համաձայնել են ուժեղացնել ծովային գոտիների պաշտպանությունը, որոնց սպառնում է կլիմայի փոփոխությունը, տեղեկացնում է AAP-ն։
Խաղաղօվկիանոսյան կղզիների օնլայն-համաժողովին, որին մասնակցում է 16 երկիր, ներառյալ Ավստրալիան եւ Նոր Զելանդիան, շեշտադրվել է նշանակալի գործողությունների անհրաժեշտությունը կլիմայի փոփոխությունների դեմ պայքարում։
Համաժողովի նոր նախագահ եւ Ֆիջիի նախագահ Ֆրանկ Բայնիմարաման նշել է, որ ոչ ոք չի կարող միայնակ գործել։ «Այն, թե ինչպես ենք մենք գործում որպես կոլեկտիվ, թե ինչպես եւ ում հետ ենք փոխգործակցում եւ ինչպես ենք առաջ տանում մեր ընդհանուր գերակայությունները, կորոշի՝ կփրկե՞նք մեր ժողովուրդներին ու հանրույթներին, թե՞ կհասցնենք պաշտպանել եւ ամրապնդել նրանց»,- ասել է նա։ «Ոչ ոք մեզանից չի կարող դա միայնակ անել։ Մեզանից ոչ ոք, անգամ Ավստրալիան, մեր մեջ ամենամեծ (երկիրը)»։
Նոր Զելանդիայի վարչապետ Ջասինդա Արդեռնը ասել է, որ համաձայնությունը կարեւոր է գոյության միջոցների եւ կայուն զարգացման ապահովման պաշտպանության համար։

Лидеры тихоокеанских островов согласились усилить защиту морских зон, которым угрожает изменение климата, передает AAP.
На онлайн-форуме Тихоокеанских островов, в котором участвуют 16 стран, включая Австралию и Новую Зеландию, они настаивали на значительных действиях по борьбе с изменением климата.
Новый председатель форума и президент Фиджи Франк Байнимарама  отметил, что никто не может действовать в одиночку. «То, как мы действуем как коллектив, как и с кем мы взаимодействуем, и как мы продвигаем наши общие приоритеты, определит, подведем ли мы наши народы и сообщества или преуспеем в их защите и укреплении», - сказал он. «Никто из нас не может сделать это в одиночку. Ни один из нас, даже Австралия, самая большая (страна) среди нас».
Премьер-министр Новой Зеландии Джасинда Ардерн сказала, что соглашение важно для защиты средств к существованию и обеспечения устойчивого развития.