Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի մասնավոր ցանկությամբ նրա հոբելյանական 70-րդ տարեդարձը չի նշվելու և որևէ միջոցառում չի իրականացվելու: Այս մասին, Վեհափառ Հայրապետի 70-ամյակի առիթով նախատեսվող միջոցառումների վերաբերյալ հարցմանն ի պատասխան, «Արմենպրես»-ին հայտնել է  Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Վահրամ ավագ քահանա Մելիքյանը:
«Օգոստոսի 21-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի տարեդարձն է, լրանում է Հայրապետի ծննդյան 70-ամյակը, սակայն, ելնելով բոլորին հայտնի հանգամանքներից, Վեհափառ Հոր մասնավոր ցանկությամբ հոբելյանը չի նշվելու և որևէ միջոցառում չի իրականացվելու»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ «Ամենայն Հայոց Հայրապետն այս առիթով իր օրհնությունն ու բարեմաղթանքներն է հղում համայն մեր ժողովրդին և աղոթում Հայաստան և Արցախ հայրենի մեր աշխարհի խաղաղության, ապահով և անվտանգ կյանքի համար»։
Վահրամ ավագ քահանա Մելիքյանի տեղեկացմամբ՝ ներկայումս Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ճամփորդում է, Նորին Սրբությունը Մայր Աթոռի ծրագրերին առնչվող այցերով եղել է Շվեյցարիայում և Ավստրիայում։ «Այցի ընթացքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Շվեյցարիայում հանդիպում է ունեցել Ասորի Ուղղափառ Եկեղեցու և Համայն Արևելքի Պատրիարք Նորին Սրբություն Մորան Մոր Իգնատիուս Եփրեմ Բ-ի և Ավստրիայում՝ Հռոմի Կաթոլիկ Եկեղեցու՝ Վիեննայի կարդինալ Քրիստոֆ Շյոնբորնի հետ։ Աշխատանքային հանդիպումներին հաջորդած իր արձակուրդային օրերից հետո Վեհափառ Հայրապետն օգոստոս 25-ին կվերադառնա Մայր Աթոռ»,-  հայտնել է նա։

Первоиерарх  Армянской Апостольской церкви, Католикос  Всех Армян Гарегин Второй не желает, чтобы его 70-летие отмечалось, торжественныые мероприятия также проводиться не будут. Как передает Арменпресс, об этом сообщил директор информационной системы Первопрестольной Ваграм Меликян в ответ на запрос о мероприятиях, запланированных по случаю 70-летия Его Святейшества.
«21 августа   день рождения Его Святейшества Первоиерарха  Армянской Апостольской церкви, Католикоса  Всех Армян Гарегина  II. Это 70-летие со дня рождения Патриарха, но в силу известных обстоятельств и по личному желанию Его Святейшества юбилей не будет отмечаться и никакого мероприятия не будет. По этому случаю он шлет свои благословения и наилучшие пожелания всему нашему народу, молится за Армению, за Арцах, за мир  и безопасную жизнь», — отметил он.
По словам первосвященника Ваграма Меликяна, в настоящее время Католикос Всех Армян путешествует, Его Святейшество посетил Швейцарию и Австрию с визитами, связанными с программами Первопрестола. «В ходе визита Католикос   встретился в Швейцарии с Его Святейшеством Мораном Мором Игнатием Эфраимом II -  Патриархом Ассирийской Православной Церкви, а  в Австрии – с  Кристофом Шёнборном,  Кардиналом Венским  Римско-католической церкви в Австрии. После рабочих встреч Его Святейшество 25 августа вернется в Первопрестол», - сказал он.