2021թ. հունիսի 19-ին ՀՀ-ում Արգենտինայի դեսպանության աշխատակցուհուց հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը Երևան քաղաքի Հանրապետության փողոցում անհայտ անձը բացահայտ հափշտակել է իր պայուսակը և դիմել փախուստի, որից հետո՝ րոպեներ անց, մեկ այլ անձ վերադարձրել է պայուսակը, սակայն պարզվել է, որ պայուսակից բացակայում է կանխիկ գումար, դիվանագիտական հավատարմագիրը և բանկային քարտը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՔԿ-ից:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Կենտրոնի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 176-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 324-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին և ընդունվել վարույթ: Դեսպանատան աշխատակցուհին ճանաչվել է տուժող:
Նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված քննչական և դատավարական այլ գործողությունների, ինչպես նաև՝ ՀՀ ոստիկանոթյան աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով Երևան քաղաքի բնակիչ է՝ 22 տարեկան:
Օպերատիվ հետախուզական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումների արդյունքում երիտասարդը հայտնաբերվել և ձերբակալվել է՝ կողոպուտ կատարելու, փաստաթղթեր հափշտակելու կասկածանքով, և հարցաքննվել՝ տալով ինքնախոստովանական ցուցմունք:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն ապահովելու ուղղությամբ:

От сотрудницы посольства Аргентины в Армении 19 июня 2021 года поступило сообщение о том, что в тот же день на улице Анрапетутян в Ереване неизвестный похитил ее сумку и скрылся, после чего, спустя несколько минут, другой человек вернул сумку, однако выяснилось, что в сумке отсутствует наличные деньги, дипломатическая аккредитация и банковская карта.
По данному факту в Центральном отделе полиции РА возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 176 и части 1 статьи 324 Уголовного кодекса РА, которое для проведения предварительного следствия направлено в следственный отдел административных районов Кентрон и Норк-Мараш следственного управления города Еревана Следственного комитета РА и принято к производству.
В результате предпринятых в ходе предварительного следствия следственных и других процессуальных действий, а также предпринятых совместно с сотрудниками Полиции РА мероприятий выяснена личность предполагаемого преступника, который является 22-летним жителем Еревана.
В результате оперативно-розыскных мероприятий молодой человек был обнаружен и задержан по подозрению в грабеже, краже документов и допрошен.
Предпринимаются меры для выяснения всех обстоятельств инцидента, обеспечения объективного и всестороннего расследования.
Уведомление: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана в порядке, установленном уголовно-процессуальным кодексом РА, вступившим в законную силу приговором суда.