Թալիբները Աֆղանստանի կենտրոնական բանկի՝ Da Afghanistan Bank-ի ղեկավարի նոր պաշտոնակատար են նշանակել, այն բանից հետո, երբ նրա նախկին կառավարիչ Աջմալ Ահմադին լքել է երկիրը՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով աֆղանական Pajhwok լրատվական գործակալությանը:
Գործակալության տվյալներով՝ բանկը ղեկավարելու է Մոհամմադ Իդրիսը: Նախկինում նա ղեկավարել է «Թալիբան»-ի տնտեսական հանձնաժողովը:
Հաղորդվում է, որ Իդրիսը նշանակվել է կառավարչի պաշտոնակատար՝ «պետական հիմնարկների գործունեության կազմակերպման, բնակչության բանկային եւ այլ խնդիրների լուծման նպատակով»:
Օգոստոսի կեսերին Ահմադին հայտարարել էր, որ լքել է երկիրը «նախազգուշական նպատակներով»: Նրա խոսքով՝ Աֆղանստանի կառավարության փլուզումն արագ ընթացավ: Ահմադին ասել էր, որ «չի կարող ներել» նախագահ Աշրաֆ Հանիին այն բանի համար, որ նա անցումային շրջանի ծրագիր չի պատրաստել:

Талибы назначили нового исполняющего обязанности главы Центробанка Афганистана «Да Афганистан банк» (DAB) после того, как его прежний управляющий Аджмал Ахмади покинул страну из соображений безопасности, передает  РИА Новости   со ссылкой на афганское агентство Pajhwok.
По данным агентства, руководить банком будет Мохаммад Идрис. Ранее он возглавлял комиссию «Талибана» по экономическим вопросам.
Сообщается, что Идрис был назначен и.о. управляющим DAB «с целью организации деятельности государственных учреждений, решения банковских вопросов и других проблем населения».
В середине августа Ахмади заявил, что покинул страну «в целях предосторожности». По его словам, крах афганского правительства произошел стремительно. Ахмади заявил, что «не может простить» президенту Ашрафу Гани то, что он не подготовил план переходного периода.