«Մեծ յոթնյակի»-ի երկրների ղեկավարները հայտարարել են, որ «Թալիբանը» պատասխանատու է ահաբեկչությունը կանխելու, մարդու իրավունքները հարգելու եւ Աֆղանստանում խաղաղ լուծում գտնելու համար:
G7-ի հայտարարությունը արվել է Մեծ Բրիտանիայի կողմից հրավիրված արտակարգ նիստից հետո եւ Աֆղանստանի վերաբերյալ գլոբալ ռազմավարության դաշնակիցներին միավորելու ջանքերի մաս է հանդիսանում:
«Մասնավորապես, մենք վերահաստատում ենք, որ «Թալիբանը» պատասխանատվության է կրելու ահաբեկչությունը կանխելու իրենց գործողությունների համար՝ մարդու իրավունքների, մասնավորապես՝ կանանց, աղջիկների եւ փոքրամասնությունների իրավունքների, ինչպես նաեւ Աֆղանստանում համապարփակ քաղաքական կարգավորման հասնելու համար», - ասվում է հայտարարության մեջ:
«Մենք կոչ ենք անում Աֆղանստանի բոլոր կողմերին բարեխղճորեն աշխատել ներառական եւ ներկայացուցչական կառավարություն ստեղծելու համար՝ կանանց եւ փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների իրական մասնակցությամբ:
Ցանկացած ապագա կառավարության օրինականությունը կախված է նրանից, թե «Թալիբանը» ինչ մոտեցում է ցուցաբերում իր միջազգային պարտավորությունները եւ Աֆղանստանում կայունության ապահովման պարտավորությունը կատարելու համար»:
G7-ի երկրները, ԵՄ-ն եւ ՆԱՏՕ-ն ընդգծել են իրենց նվիրվածությունը Աֆղանստանի ժողովրդին, հումանիտար օգնության տրամադրման եւ փախստականներին աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամությունը: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ «առաջնահերթ խնդիրը իրենց քաղաքացիների եւ այն աֆղանստանցիների անվտանգ տարհանումն է, ովքեր համագործակցել են իրենց հետ եւ աջակցել վերջին քսան տարիների ընթացքում, ինչպես նաեւ Աֆղանստանից նրանց անվտանգ ելքի ապահովումը»:

Лидеры стран «Большой семерки» (G7), заявили, что «Талибан» несет ответственность за предотвращение терроризма, соблюдение прав человека и работу по поиску мирного решения в Афганистане.
Заявление G7 было сделано после экстренной встречи, созванной Соединенным Королевством, и является частью усилий по объединению союзников по глобальной стратегии в отношении Афганистана.
«В частности, мы подтверждаем, что «Талибан» будет нести ответственность за свои действия по предотвращению терроризма, в области прав человека, в частности прав женщин, девочек и меньшинств, и за достижение всеобъемлющего политического урегулирования в Афганистане», - говорится в заявлении.
«Мы призываем все стороны в Афганистане добросовестно работать над созданием инклюзивного и представительного правительства, в том числе с реальным участием женщин и представителей меньшинств.
Легитимность любого будущего правительства зависит от того, какой подход «Талибан» сейчас использует для выполнения своих международных обязательств и обязательств по обеспечению стабильности в Афганистане».
Страны G7, ЕС а также НАТО подчеркнули свою приверженность народу Афганистана и оказанию гуманитарной помощи и поддержке беженцев. В заявлении говорится, что «первоочередной задачей является обеспечение безопасной эвакуации наших граждан и тех афганцев, которые сотрудничали с нами и помогали нашим усилиям в течение последних двадцати лет, а также обеспечить дальнейший безопасный выход из Афганистана».