Դանիան Հյուսիսային ծովում հսկայական «էներգետիկ կղզի» կկառուցի: Ըստ Bloomberg-ի՝  այն կբարձրացնի երկրում վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների հզորությունները եւ կկայունացնի քամու էներգիայի մատակարարումը:
Կղզին կհայտնվի Դանիայից 80 կիլոմետր հեռավորության վրա, շինարարությունը կարժենա 34 միլիարդ դոլար: Երկրի իշխանությունները գործընկերներ կգրավեն, քանի որ այդքան մեծ գումար չունեն: Էներգետիկայի եւ կլիմայի նախարարությունը տենդեր կհայտարարի, որը կորոշի կղզու համասեփականատերերին եւ կառուցող շինարարական ընկերությունը:
Կառավարությունը նախատեսում էր կղզին կառուցել 2021 թվականի փետրվարին: 120 հազար քառակուսի մետր մակերեսով արհեստական ​​հարթակը ղեկավարելու է 200 հողմակայանների ենթակառուցվածքը: Շինարարությունը նախատեսվում է ավարտել մինչեւ 2033 թվականը: Կղզին կկարողանա արտադրել երեք գիգավատ էլեկտրաէներգիա եւ էլեկտրականությամբ ապահովել միլիոնավոր տներ: Նախատեսվում է էլեկտրաէներգիա մատակարարել այն երկրներ, որոնք չունեն սեփական ափամերձ գոտի՝ Գերմանիա, Բելգիա եւ Լյուքսեմբուրգ:
Հողմակայանների միջոցով Դանիան էլեկտրաէներգիայով ապահովել է բնակչության գրեթե կեսը: Մինչեւ 2030 թվականը երկիրը նախատեսում է 1990 թվականի համեմատ ածխաթթու գազի արտանետումները նվազեցնել 70 տոկոսով, իսկ մինչեւ 2050 թվականը՝ դառնալ ածխածնային չեզոք երկիր:

Посреди Северного моря недалеко от Дании появится огромный «энергетический остров». Как пишет Bloomberg, он нарастит мощности возобновляемых источников в стране и сделает стабильной подачу ветряной энергии.
Остров появится в 80 километрах от Дании, его строительство обойдется в 34 миллиарда долларов. Власти страны привлекут партнеров, так как сами не располагают большой суммой. Министерство энергетики и климата проведет тендер, который определит совладельцев острова и строительную компанию для его возведения.
Правительство задумало построить остров в феврале 2021 года. Искусственная платформа площадью 120 тысяч квадратных метров будет управлять инфраструктурой 200 оффшорных ветряных установок. Строительство планируют завершить к 2033 году. Остров сможет генерировать три гигаватта электроэнергии и подавать свет в миллионы домов. С него рассматривается подача электричества в страны, не имеющие собственной береговой линии: Германию, Бельгию и Люксембург.
Дания уже покрывает почти половину потребности населения в электроэнергии за счет ветряных установок. К 2030 году страна планирует сократить выбросы углекислого газа на 70 процентов по сравнению с 1990 годом, а к 2050 году — стать углеродно-нейтральной.