Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարար Եվգենի Զինիչևի անժամանակ մահվան կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի,
Խոր ցավով տեղեկացա Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ իրավիճակների նախարար Եվգենի Զինիչևի՝ ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ողբերգական մահվան մասին:
Հայաստանի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից խնդրում եմ Ձեզ անկեղծ կարեկցանքի և աջակցության խոսքեր փոխանցել Եվգենի Զինիչևի ընտանիքին և ընկերներին»:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has issued a message of condolences to Russian President Vladimir Putin on the untimely death of Russian Minister of Emergency Situations Yevgeny Zinichev, the Armenian government's press service reported.
The message reads as follows, in particular:
"I was deeply saddened to learn of the tragic death of the Minister of Emergency Situations of the Russian Federation, Yevgeny Zinichev, in the line of duty.
On behalf of the people of Armenia and myself, I ask you to convey words of sincere sympathy and support to the family and friends of Yevgeny Zinichev."