Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 10-ին այցելել է Ասկերանի շրջանի Այգեստան և Նորագյուղ համայնքներ, որոնց վարչական տարածքներում կառուցվում են առանձին բնակավայրեր՝ նախատեսված 2020 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Հադրութի շրջանի Ազոխ և Դրախտիկ, Շուշիի շրջանի Քարին տակ, Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց համայնքներից տեղահանված բնակիչների համար։
Արցախի նախագահի աշխատակազմից NEWS.am-ին հայտնում են, որ բնակավայրերի շինարարությունն իրականացվում է ԱՀ կառավարությանը ՀՀ կառավարության կողմից հատկացված ֆինանսական միջոցներով։
Երկրի ղեկավարը հետևել է շինարարության մեկնարկին, տվել համապատասխան հանձնարարականներ։ Շուրջ 550 առանձնատուն ունեցող բնակելի թաղամասերն ապահովված կլինեն բոլոր անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներով։ Առաջին բնակարանները պատրաստ կլինեն արդեն 2022 թվականին, իսկ շինարարությունն ամբողջությամբ նախատեսվում է ավարտին հասցնել 2023 թվականին։
Նախագահ Հարությունյանը շեշտել է, որ Արցախյան երրորդ պատերազմի հետևանքով տեղահանված բոլոր ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու հարցը գտնվում է պետության հատուկ ուշադրության կենտրոնում, և կառավարությունը ջանքեր չի խնայելու առավելագույնս կարճ ժամանակահատվածում այդ հարցին լուծում տալու ուղղությամբ։ ԱՀ նախագահն ընդգծել է, որ ի լրումն բնակարանաշինության ծրագրերին՝ պետությունն աջակցելու է նաև տեղահանված ընտանիքներին տնտեսական գործունեություն ծավալելու և սեփական եկամուտն ապահովելու հարցում։

STEPANAKERT. – Artsakh (Nagorno-Karabakh) President Arayik Harutyunyan on Friday visited the Askeran region’s Aygestan and Noragyugh villages where separate settlements are being built for the residents of Azokh and Drakhtik villages of the Hadrut region, Karin Tak village of the Shushi region, and Avetaranots village of the Askeran region—and who were displaced as a result of the war unleashed by Azerbaijan in 2020.
These settlements are being constructed with the funding provided to the Artsakh government by the government of Armenia, the Office of the Artsakh President informs Armenian News-NEWS.am.
The head of Artsakh followed the start of this construction, and gave relevant instructions.
These residential districts with about 550 houses will have all necessary infrastructures.
The first houses will be ready in 2022, and the construction is planned to be completed in 2023.
President Harutyunyan stressed that providing housing to all families displaced by the third Artsakh war is at the special focus of the Artsakh state, and the government will spare no effort to resolve this issue as soon as possible.
The Artsakh President emphasized that in addition to housing construction programs, the state will assist displaced families in carrying out economic activities and ensuring their own income.