Աֆղանստանում թալիբների գրավումը «ոգեշնչել է» ծայրահեղականներին եւ կարող է «Ալ-Քաիդա»-յի ոճի խոշոր հարձակումների վերադարձին Արեւմուտքում, հայտարարել է բրիտանական հետախուզության ղեկավար Քեն Մաքքալումը:
Նրա խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիան կարող է «մեծ ռիսկի» բախվել՝ ՆԱՏՕ-ի զորքերի դուրսբերման եւ Աֆղանստանի միջազգայնորեն աջակցվող կառավարության տապալման դեպքում: «Ահաբեկչական սպառնալիքները, որպես կանոն, միանգամից չեն փոխվում` նպատակային դավադրության, ուսումնական ճամբարների կամ ենթակառուցվածքների առումով, նրա, ինչով «Ալ-Քաիդա»-ն զբաղվում էր Աֆղանստանում սեպտեմբերի 11-ի ժամանակ»,- ասել է Մաքքալումը BBC-ին:
«Մեկ գիշերվա ընթացքում դուք կարող եք հոգեբանական ազդակ ստանալ, բարձրացնել ծայրահեղականների բարոյական ոգին այստեղ կամ այլ երկրներում: Այսպիսով, մենք պետք է զգոն լինենք թե՛ ոգեշնչված ահաբեկչության աճի, որը մեզ համար իսկական միտում է դարձել վերջին հինգից տասը տարիների ընթացքում, եւ թե՛ «Ալ-Քաիդա»-յի ոճով դավադրությունների պոտենցիալ վերածննդի կապակցությամբ»:
Մաքքալումն ասել է, որ Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները տապալել են վերջին չորս տարվա ընթացքում ինչպես իսլամական, այնպես էլ աջ ծայրահեղականների հարձակման 31 ծրագիր:

Захват талибами в Афганистане «воодушевил» экстремистов и может привести к возвращению крупных  нападений на Запад в стиле «Аль-Каиды», заявил в  глава британской разведки M15 Кен Маккаллум.
По его словам, Великобритания может столкнуться с «большим риском» из-за вывода войск НАТО и свержения афганского правительства, пользующегося международной поддержкой. «Террористические угрозы, как правило, не меняются в одночасье в смысле направленного заговора, тренировочных лагерей или инфраструктуры - того, чем занималась« Аль-Каида в Афганистане во время 11 сентября», - сказал Маккаллум в интервью BBC.
«За одну ночь вы можете получить психологический импульс, поднять моральный дух экстремистов  здесь или в других странах. Таким образом, мы должны проявлять бдительность как в отношении роста инспирированного терроризма, который стал для нас реальной тенденцией в последние пять-десять лет, так и в отношении потенциального возрождения заговоров в стиле «Аль-Каиды»».
Маккаллум сказал, что власти Великобритании сорвали 31 план нападения за последние четыре года как исламскими, так и крайне правыми экстремистами.