Թալիբները նախատեսում են հեռացնել աֆղանական համալսարանների ծրագրերից շարիաթի օրենքներին հակասող առարկաները, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝  վկայակոչելով Tolo News հեռուստաալիքը:
«Իսլամի օրենքներին հակասող յուրաքանչյուր առարկա դուրս կգա (ծրագրից)»,-  հեռուստաալիքը մեջբերում է Աֆղանստանի բարձրագույն կրթության նախարարի պաշտոնակատար Աբդուլ Բակի Հաքանիի խոսքերը:
Այս պահին չի նշվում, թե կոնկրետ որ առարկաներից են իշխանությունները մտադիր հրաժարվել:
Բարձրագույն կրթության նախարարությունը նաեւ խոստանում է հետագայում գործարկել հատուկ ծրագիր, որը հնարավորություն կտա ուսանողներին սովորել արտերկրում:
Ավելի վաղ Khaama Press գործակալությունը հայտնել էր, որ ակնկալվում է, որ համալսարանի ուսանողներին փոփոխություններ են սպասվում ուսումնական ծրագրում. երկրորդական առարկաները կփոխարինվեն ավելի ժամանակակիցներով, որպեսզի աֆղանցիները կարողանան մրցակցել այլ երկրների ուսանողների հետ:

Движение «Талибан» собирается убрать из программ афганских университетов предметы, противоречащие законам шариата, сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал Tolo News.
«Каждый предмет, который противоречит законам ислама, будет исключен (из программы)», - приводит телеканал слова и.о. министра высшего образования Афганистана Абдула Баки Хаккани.
На данный момент не уточняется, от каких именно дисциплин собираются отказаться власти.
Министерство высшего образования также обещает в будущем запустить специальную программу, которая позволит студентам проходить обучение за рубежом.
Ранее агентство Khaama Press сообщило, что студентов университетов ждут изменения в программе: второстепенные предметы заменят на более современные, чтобы афганцы могли конкурировать со студентами из других стран.