Խոսքը ոչ թե Արցախի, այլ հայության պահպանման մասին է։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց տնտեսագետն Հարություն Մեսրոպյանը։
Նրա կարծիքով՝ հայկական աղետը վաղուց էր ծրագրվում։
«Ուկրաինայում հեղափոխությունից հետո ազգայնականներ եկան իշխանության եւ գրեթե փլուզեցին երկիրը։ Դրանից հետո նրանց փոխարինեցին այսպես կոչված լիբերալները։ Հայաստանում այլ է։ Մեզ համար այլ սցենար է պատրաստված ։ Իշխանության եկան մարդիկ, ովքեր թքած ունեն ժողովրդի, երկրի, իրենց ազգային արժեքների եւ ավանդույթների վրա։ Նրանք ապրում են գրանտների հաշվին։ Դրանք ռուսաֆոբներ են։ Նրանց կփոխարինեն այլ գրանտակերներ՝ ազգայնականներ»,-նշեց տնտեսագետը։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանում նման դրսեւորումները ծնվել են ոչ երեկ։ Գրանտակերությունը, Մեսրոպյանի խոսքով, եղել է 3 նախագահների օրոք, որոնք ամեն ինչին մատների արանքով են նայել։

Речь идет уже не о Карабахе, а о сохранении всего армянства и армянского. Об этом на встрече с журналистами 15 сентября заявил экономист Арутюн Месропян.
По мнению экономиста, катастрофа, в которой оказалась Армения, была давно запланирована. Для выхода же из сложившейся ситуации и морального спада, по словам Месропяна, необходимо проявить жесткость. «На Украине, после революции к власти пришли националисты. Они чуть не развалили страну. После этого их заменили так называемые либералы. В Армении же все иначе. Для нас подготовлен иной сценарий. У нас к власти пришли люди, которым плевать на свой народ, на страну, на свои национальные ценности и традиции. Они живут за счет грантов. Это исключительные русофобы. Их заменят другие грантоеды – националисты», - отметил экономист.
При этом он напомнил, что подобные проявления в Армении зародились не вчера. Грантоедство, по заверению Месропяна, было в период правления всех трех президентов, которые смотрели на все сквозь пальцы.