Զոհված զինծառայողների հարազատների հետ կառավարության դիմաց ստեղծված իրավիճակը քննարկում է վարչապետի օգնական Նաիրի Սարգսյանը:
Զոհվածների հարազատները պահանջում են չեղյալ հայտարարել սեպտեմբերի 21-ին Անկախության օրվան նվիրված համերգային միջոցառումը, որի անցկացման մասին օրեր առաջ վարչապետ Փաշինյանն էր հայտնել՝ նշելով, որ «գունագեղ տոնակատարություն է անցկացվելու»:
Ծնողներից մեկը Փաշինյանի օգնականին առաջարկեց չեղարկել կամ հետաձգել նախատեսված միջոցառումը, փոխարենը սեպտեմբերի 21-ին ցանկացողները թող մոմավառությամբ երթով գնան Եռաբլուր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու պատերազմում նահատակված հերոսների հիշատակին:
Այլ հարազատներ էլ նշեցին, որ միջոցառման համար նախատեսված գումարներն ավելի նպատակահարմար կլիներ, որ կառավարությունն ուղղեր պատերազմում վիրավորված ու հաշմանդամ դարձած զինծառայողների, կամավորականների խնդիրները լուծելուն, մեկ ուրիշն էլ տարակուսեց՝ ինչու՞ ենք մեծամասշտաբ միջոցառում կազմակերպում՝ հսկայական քանակությամբ մարդկանց հավաքելով Հանրապետության հրապարակում, եթե կորոնավիրուսային իրավիճակը վատթարացել է:
Նաիրի Սարգսյանն ասել է, որ հրավառություն տեղի չի ունենալու, իսկ միջոցառման ժամանակ ցուցադրվելու եւ հիշեցվելու են ՀՀ պատմության 30 տարվա հիշարժան դեպքերն ու իրադարձությունները՝ բեմականացված կերպով:
Նաիրի Սարգսյանի խոսքով՝ միջոցառումը Անկախության տոնին է նվիրված, որը պարտադիր պետք է նշվի, բայց այս տարին հոբելյանական է՝ 30-ամյակը, այդ պատճառով որոշվել է ըստ արժանվույն նշել՝ հարգելով զոհերի հիշատակը: Հարազատներն էլ հակադարձում են՝ մի՞թե չեն կարող հետաձգել միջոցառումներն ու գոնե սպասեն, որ զոհված տղաների մահվան մեկ տարին լրանա եւ որեւէ միջոցառում անցկացվի գոնե նոյեմբերի 10-ից հետո: Սարգսյանն էլ նկատեց՝ պատերազմում ընկած զինծառայողները տարբեր ժամանակահատվածներում են զոհվել, ուստի սխալ կլինի կոնկրետ օր ամրագրել այդ սկզբունքով՝ այս տարի էլ են զինծառայողներ զոհվել:
Վարչապետի օգնականը կառավարության շենքի դիմաց իրենց բողոքն արտահայտող հարազատներին առաջարկում է գնալ կառավարություն եւ քննարկել հարցը, բայց հավաքվածները տարբեր կարծիքներ ունեն՝ ոմանք կողմ են լսելու կառավարության առաջարկություննրը, ոմանք՝ կտրականապես մերժում են կառավարություն մտնել ու որեւէ քննարկման մասնակցել:

Assistant to the Prime Minister of Armenia Nairi Sargsyan is discussing the situation created in front of the government building with the relatives of deceased servicemen.
The relatives demand canceling the concert dedicated to Independence Day on September 21 which Prime Minister Pashinyan recently said would be “a vivid celebration”.
One of the parents offered the assistant to the Prime Minister to cancel or postpone the event and, instead, march to Yerablur Military Pantheon to pay tribute to the heroes who were martyred during the war. Other relatives mentioned that it would have been more appropriate to spend the funds for the event to solve the problems of servicemen and volunteer soldiers who were wounded or became disabled during the war. Another relative asked why the government was organizing a large-scale event at Republic Square when the coronavirus situation has worsened.
Nairi Sargsyan said there wouldn’t be a fireworks display, adding that the memorable events of the past 30 years of Armenia’s history would be shown during the event through enactment. According to him, the event is dedicated to Independence Day, which must be celebrated, and since this year marks the 30th anniversary, the government decided to celebrate it worthily and pay tribute to the victims. The relatives opposed and asked if the government could hold the event after the death anniversary of the servicemen, to which Sargsyan said the fallen soldiers died in different periods and it would be wrong to set a specific date since soldiers died this year as well.
Sargsyan offered the relatives to enter the government building and discuss the issue, but the relatives have different opinions (some support the government’s suggestions, others sharply refuse to enter the building and participate in any discussion).