Զոհված զինծառայողների հարազատների հետ կառավարության դիմաց ստեղծված իրավիճակը քննարկում է վարչապետի օգնական Նաիրի Սարգսյանը:
Զոհվածների հարազատները պահանջում են չեղյալ հայտարարել սեպտեմբերի 21-ին Անկախության օրվան նվիրված համերգային միջոցառումը, որի անցկացման մասին օրեր առաջ վարչապետ Փաշինյանն էր հայտնել՝ նշելով, որ «գունագեղ տոնակատարություն է անցկացվելու»:
Ծնողներից մեկը Փաշինյանի օգնականին առաջարկեց չեղարկել կամ հետաձգել նախատեսված միջոցառումը, փոխարենը սեպտեմբերի 21-ին ցանկացողները թող մոմավառությամբ երթով գնան Եռաբլուր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու պատերազմում նահատակված հերոսների հիշատակին:
Այլ հարազատներ էլ նշեցին, որ միջոցառման համար նախատեսված գումարներն ավելի նպատակահարմար կլիներ, որ կառավարությունն ուղղեր պատերազմում վիրավորված ու հաշմանդամ դարձած զինծառայողների, կամավորականների խնդիրները լուծելուն, մեկ ուրիշն էլ տարակուսեց՝ ինչու՞ ենք մեծամասշտաբ միջոցառում կազմակերպում՝ հսկայական քանակությամբ մարդկանց հավաքելով Հանրապետության հրապարակում, եթե կորոնավիրուսային իրավիճակը վատթարացել է:
Նաիրի Սարգսյանն ասել է, որ հրավառություն տեղի չի ունենալու, իսկ միջոցառման ժամանակ ցուցադրվելու եւ հիշեցվելու են ՀՀ պատմության 30 տարվա հիշարժան դեպքերն ու իրադարձությունները՝ բեմականացված կերպով:
Նաիրի Սարգսյանի խոսքով՝ միջոցառումը Անկախության տոնին է նվիրված, որը պարտադիր պետք է նշվի, բայց այս տարին հոբելյանական է՝ 30-ամյակը, այդ պատճառով որոշվել է ըստ արժանվույն նշել՝ հարգելով զոհերի հիշատակը: Հարազատներն էլ հակադարձում են՝ մի՞թե չեն կարող հետաձգել միջոցառումներն ու գոնե սպասեն, որ զոհված տղաների մահվան մեկ տարին լրանա եւ որեւէ միջոցառում անցկացվի գոնե նոյեմբերի 10-ից հետո: Սարգսյանն էլ նկատեց՝ պատերազմում ընկած զինծառայողները տարբեր ժամանակահատվածներում են զոհվել, ուստի սխալ կլինի կոնկրետ օր ամրագրել այդ սկզբունքով՝ այս տարի էլ են զինծառայողներ զոհվել:
Վարչապետի օգնականը կառավարության շենքի դիմաց իրենց բողոքն արտահայտող հարազատներին առաջարկում է գնալ կառավարություն եւ քննարկել հարցը, բայց հավաքվածները տարբեր կարծիքներ ունեն՝ ոմանք կողմ են լսելու կառավարության առաջարկություննրը, ոմանք՝ կտրականապես մերժում են կառավարություն մտնել ու որեւէ քննարկման մասնակցել:

Родственники погибших военнослужащих обсуждают с помощником премьер-министра Армении Наири Саркисяном ситуацию, сложившуюся напротив здания правительства республики.
Они требуют отмены запланированного на 21 сентября концерта, посвященного Дню независимости, о проведении которого на днях объявил глава правительства Никол Пашинян, отметив, что состоится «красочное торжество».
Один из родителей предложил Саркисяну отменить, либо отложить запланированное мероприятие, а 21 сентября желающие шествием с зажженными свечами могут отправиться в «Ераблур», чтобы воздать дань уважения памяти погибших в войне.
Другие же родственники предложили сумму, предназначенную для проведения мероприятия, направить на решение проблем раненых и ставших инвалидами военнослужащих и добровольцев. Еще один протестующий спросил: зачем проводить крупномасштабное мероприятие, собирать большое количество людей на площади Республики, когда ситуация с коронавирусом в стране ухудшилась?
В свою очередь, Наири Саркисян сказал, что фейерверка не будет, а во время мероприятия в постановочной форме будут представлены памятные случаи и события 30-летней истории РА.
По его словам, мероприятие посвящено Дню независимости, и его обязательно надо отметить, поскольку это 30-летний юбилей. Именно по этой причине, по словам Саркисяна, решено отметить данную дату на надлежащем уровне, уважая память погибших. У родственников же свои аргументы: неужели нельзя было дождаться годовщины смерти ребят, и провести какое-то мероприятие хотя бы после 10 ноября? В ответ помощник Пашиняна сказал, что военнослужащие погибли в разное время, потому неправильно назначать конкретный день, ведь военнослужащие погибли и в этом году.
Последний предложил протестующим у здания кабмина лицам войти туда, и обсудить вопрос. Но у собравшихся разное мнение на этот счет: часть выступает за то, чтобы выслушать предложения правительства, а другая половина – категорически против какого-либо обсуждения.