ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Քոլին Քոլը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը կարող է կարճաժամկետ հեռանկարում ավելի մեծ խնդիր ստեղծել ԱՄՆ-ի համար, քան Չինաստանը, չնայած Պեկինը եւս շարունակում է լուրջ սպառնալիք հանդիսանալ Վաշինգտոնի համար: Այս մասին հայտնել է Պենտագոնի մամուլի ծառայությունը:
«Առաջիկա տարիներին Ռուսաստանը կարող է Միացյալ Նահանգների եւ, իհարկե, Եվրոպայի անվտանգության հիմնական սպառնալիքը դառնալ ռազմական ոլորտում», - ասել է նա: «Ռուսաստանը գնալով ավելի համառ հակառակորդ է դառնում, որը շարունակում է վճռականորեն ավելացնել իր համաշխարհային ազդեցությունը եւ կործանարար դեր խաղալ համաշխարհային հարթակում, այդ թվում՝ փորձելով պառակտել Արեւմուտքը»:
Ինչպես նշել է Քոլը, «Ռուսաստանի գործելակերպը Եվրոպայում, Ասիայում, Մերձավոր Արեւելքում եւ կիբերոլորտում, լուրջ մարտահրավեր է ԱՄՆ-ի եւ նրա դաշնակիցների համար»:
«Շատ հաճախ Մոսկվան խաթարում է թափանցիկությունն ու կանխատեսելիությունը եւ ռազմական ուժ է կիրառում իր նպատակներին հասնելու համար: ԱՄՆ-ը շարունակում է ուշադիր հետեւել Ռուսաստանի ռազմական գործունեությանը ՆԱՏՕ-ի արեւելյան թեւում եւ Սեւծովյան տարածաշրջանում», - հայտարարել է Քոլը:
«Մենք Ռուսաստանի հետ փոխգործակցելու ենք հավաքական ուժի դիրքերից: Եվրոպայում ԱՄՆ ուժերը մնում են ուժեղ, պատրաստ, ճկուն եւ հուսալի ու արդյունավետ կերպով զսպում են ապահովում: ՆԱՏՕ-ում աշխատում ենք դաշնակիցների եւ գործընկերների հետ՝ ապահովելու զինված ուժերի՝ տրանսատլանտյան համայնքում ռազմական զսպումը արդյունավետ ամրապնդելու պատրաստակամությունը», - նշել է Քոլը:

Заместитель министра обороны США по политическим делам Колин Кол заявил, что Россия в краткосрочной перспективе может представлять собой для США более серьезную проблему, чем Китай, хотя Пекин и остается «задающей ритм угрозой» для Вашингтона. Об этом сообщает пресс-служба Пентагона.
«В ближайшие годы Россия может фактически представлять собой главную угрозу безопасности, с которой мы сталкиваемся в военной области для Соединенных Штатов и, безусловно, для Европы», - сказал он. «Россия становится все более напористым противником, который по-прежнему полон решимости усилить свое глобальное влияние и сыграть разрушительную роль на мировой арене, в том числе попытками разделить Запад».
Как отметил Кол, «российское поведение - в Европе, Азии, на Ближнем Востоке и в киберсфере - является главным вызовом для США и их союзников».
«Слишком часто Москва подрывает прозрачность и предсказуемость, использует военную силу для достижения своих целей. США продолжают внимательно следить за военной активностью России на восточном фланге НАТО и в регионе Черного моря», - заявил Кол.
«Мы будем взаимодействовать с Россией с позиции коллективной силы. ВС США в Европе по-прежнему сильны, готовы и гибки, они обеспечивают надежное и эффективное сдерживание. В НАТО мы работаем с союзниками и партнерами над обеспечением готовности ВС для усиления надежного боевого сдерживания во всем трансатлантическом сообществе», - считает Кол.