Գենսբորո քաղաքից Իան անունով բրիտանացին իր տանը 70 կատու է բնակեցրել եւ կանոնավոր զբոսանքի է տանում կենդանիներին, հաղորդում է Metro-ն:
56-ամյա ամուրի եւ անզավակ տղամարդը 1992 թվականից փրկում է կատուներին: 29 տարի նա խնամել է ավելի քան հինգ հազար կենդանիների, որոնցից երկու հազարին սովորեցրել է օգնել էպիլեպսիայով տառապող մարդկանց: Ըստ Իանի, կատուները կարող են հասկանալ մոտալուտ նոպան, երբեմն նույնիսկ դրանից մի քանի ժամ առաջ:
Սակայն կատուների սիրահարի հարեւանների շրջանում դժգոհողներ կան՝ նրանք բողոքել են ոստիկանություն, որ կենդանիներին վատ պայմաններում են պահում: Հինգշաբթի օրը, սեպտեմբերի 3-ին, կենդանիների պաշտպանությամբ զբաղվող ցուցարարներ են հավաքվել Իանի տան մոտ: Նրանք պնդել են, որ այդքան կատուների համար բրիտանացու հողամասում եւ տանը բավարար տեղ չկա: Նրանք տղամարդուն մեղադրել են, քանի որ կատուներ վարժեցնելը եւ զբոսնքի տանելը անօրինական եւ անբարոյական է:
Ի պատասխան բողոքի՝ Իանն ասել է, որ անօրինական ոչինչ չի անում, իր բոլոր կատուները առողջ են, խնամված եւ ապրում են հարմարավետ պայմաններում: Տղամարդը նշել է, որ ժամանակին իր տանը միաժամանակ 140 կենդանի է ապրել: Ժամանակ առ ժամանակ բրիտանացին ճանապարհորդում է վարժեցված կատուների հետ եւ ներկայացումներ ցուցադրում: Նա տարեկան մոտ 5000 ֆունտ սթեռլինգ է ծախսում իր ընտանի կենդանիների սննդի, քաղցրեղենի, խաղալիքների եւ բուժման համար:
Ոստիկանությունը տեղական բնակիչների բողոքը փոխանցել է կենդանիների պաշտպանության միությանը, որի ներկայացուցիչները ստուգումներով պետք է գան Իանի տուն:
«Ես չեմ խմում, չեմ ծխում, չեմ վազում կանանց հետեւից: Ես պարզապես ժամանակ եմ անցկացնում կատուների հետ, եւ բոլոր դժվարություններն անհետանում են: Բացի այդ, կատուներով լի սենյակը շատ տաք է»,- ասել է Իանը:

Британец по имени Иан из города Гейнсборо поселил у себя дома 70 кошек и регулярно выводит животных на прогулку, сообщает Metro
56-летний холостой и бездетный мужчина с 1992 года спасает кошек. За 29 лет он выходил более пяти тысяч животных, две тысячи из которых он обучил помогать людям, страдающим эпилепсией. По словам Иана, кошки могут распознать приближение эпилептического припадка, иногда даже за несколько часов до него.
Однако среди соседей любителя кошек оказались недовольные — они пожаловались в полицию на то, что животные содержатся в плохих условиях. В четверг, 3 сентября, у дома Иана собрались протестующие защитники животных. Они утверждали, что на участке и в доме британца недостаточно места для такого количества кошек. Они обвиняли мужчину в том, что дрессировать и выгуливать кошек — незаконно и аморально.
В ответ жалобы Иан сказал, что он не делает ничего противозаконного, все его кошки здоровы, ухожены и живут в комфортных условиях. Мужчина отметил, что когда-то в его доме одновременно проживало 140 животных. Периодически британец путешествует с дрессированными кошками и показывает представления. Он тратит около пяти тысяч фунтов стерлингов в год на еду, лакомства, игрушки и на лечение своих питомцев.
Полиция передала жалобу местных жителей в общество защиты животных, представители которого приедут к Иану с инспекцией.
«Я не пью, не курю, не бегаю за женщинами. Я просто провожу время с кошками, и все беды уходят. К тому же, в комнате с кошками очень тепло», — рассказал Иан.