Այսօր` սեպտեմբերի 21-ին, ողջ աշխարհի հայությունը նշում է Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրը:
ԽՍՀՄ սահմանադրությանը համապատասխան 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ տարածքում անցկացվեց ԽՍՀՄ–ից դուրս գալու հարցով հանրաքվե, որին մասնակցելու իրավունք ունեցող 2,056,758 քաղաքացիներից 2,042,627-ը (94.39%) Հայաստանի անկախությանը «այո» ասացին։ Դեմ էր ընդամենը 10 հազար մարդ կամ 0,46 տոկոսը:
Հաջորդ օրը հրապարակվեց ՀՀ անդրանիկ անկախ օրենսդիր մարմնի դիմումը հայ ժողովրդին. «Ազատության ճանապարհին մեզ սպասում են նոր փորձություններ, դա ամենօրյա քննություն է լինելու մեզ համար: Պահպանենք մեր ոգեւորությունը, բայց համակվենք իրապաշտությամբ, շարունակենք մնալ երազող, բայց սթափ դատողությամբ»:
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ Գերագույն խորհուրդը, ամփոփելով հանրաքվեի արդյունքները, Հայաստանի Հանրապետությունը հռչակեց անկախ պետություն:
Գերագույն խորհրդի կողմից անկախության հռչակումից հետո տասնյակ պետություններ ճանաչեցին Հայաստանի Հանրապետությունը: Առաջինը Լիտվան է, որ ՀՀ-ն ճանաչել է դեռ մինչեւ անկախության հռչակումը` 1991 թ. օգոստոսի 14-ին: Ապա 1991 թ. ընթացքում եւս 47 պետություն ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը։

On Tuesday, September 21, 2021, the Republic of Armenia celebrates the 30th anniversary of its independence.
The Declaration of Independence was adopted on August 23, 1990, at the session of the then Supreme Council (Parliament) of Armenia. Pursuant to this document, the then Armenian Soviet Socialist Republic was renamed the Republic of Armenia.
Under the decree of the Supreme Council, a referendum on secession from the then USSR and establishment of an independent state was conducted on September 21, 1991.
A total of 94.39 percent of the country’s citizens voted for independence.
And two days later, summing up the results of this plebiscite, the Supreme Council declared Armenia an independent and sovereign state.
After the declaration of independence, dozens of countries recognized the Republic of Armenia. But the first is Lithuania, which recognized the Republic of Armenia on August 14, 1991; that is, even before its declaration of independence. Then throughout 1991, another 47 countries recognized the independence of the Republic of Armenia.