Այսօր` սեպտեմբերի 21-ին, ողջ աշխարհի հայությունը նշում է Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրը:
ԽՍՀՄ սահմանադրությանը համապատասխան 1991թ. սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ տարածքում անցկացվեց ԽՍՀՄ–ից դուրս գալու հարցով հանրաքվե, որին մասնակցելու իրավունք ունեցող 2,056,758 քաղաքացիներից 2,042,627-ը (94.39%) Հայաստանի անկախությանը «այո» ասացին։ Դեմ էր ընդամենը 10 հազար մարդ կամ 0,46 տոկոսը:
Հաջորդ օրը հրապարակվեց ՀՀ անդրանիկ անկախ օրենսդիր մարմնի դիմումը հայ ժողովրդին. «Ազատության ճանապարհին մեզ սպասում են նոր փորձություններ, դա ամենօրյա քննություն է լինելու մեզ համար: Պահպանենք մեր ոգեւորությունը, բայց համակվենք իրապաշտությամբ, շարունակենք մնալ երազող, բայց սթափ դատողությամբ»:
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ Գերագույն խորհուրդը, ամփոփելով հանրաքվեի արդյունքները, Հայաստանի Հանրապետությունը հռչակեց անկախ պետություն:
Գերագույն խորհրդի կողմից անկախության հռչակումից հետո տասնյակ պետություններ ճանաչեցին Հայաստանի Հանրապետությունը: Առաջինը Լիտվան է, որ ՀՀ-ն ճանաչել է դեռ մինչեւ անկախության հռչակումը` 1991 թ. օգոստոսի 14-ին: Ապա 1991 թ. ընթացքում եւս 47 պետություն ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը։

Сегодня, 21 сентября, армяне всего мира отмечают День Независимости Республики Армения.
Согласно Конституции СССР, 21 сентября 1991 года на территории Армении прошел референдум о выходе из состава СССР, по результатам которого 2,042,627 из 2,056,758 (94.39%) граждан, имеющих право участвовать в референдуме, сказали «да» независимости Армении. Против этого проголосовали всего 10 тысяч человек или 0,46%.
На следующий день было опубликовано обращение нового законодательного органа Республики Армения армянскому народу: «На пути к свободе нас ожидают новые испытания, это будет ежедневным экзаменом для нас. Сохраним свою воодушевленность, но исполнимся реализма, продолжим оставаться мечтателями, но с трезвым рассудком».
23 сентября Верховный совет Армении, подвел итоги референдума и провозгласил Республику Армения независимым государством.
После провозглашения независимости Верховным советом десятки государств признали Республику Армения. Первой стала Литва, которая признала Армению еще до провозглашения независимости – 14 августа 1991 года. Затем в течение 1991 года еще 47 государств признали независимость Республики Армения.