Ռուսաստանի համար սկզբունքորեն կարեւոր է պահպանել Երեւանի եւ Բաքվի միջեւ միջնորդի դերը։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 22-ին, ԵՊՀ-ում «Ռուսաստանը Հարավային Կովկասում․ սպառնալիքներ եւ մարտահրրավերներ հայ-ռուսական ռազմավարական միության համար» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց ՄԳԻՄՕ միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, քաղաքական գործընթացների վերլուծության լաբորատորիայի տնօրեն Նիկոլայ Սիլաեւը։
Միջնորդի այս կարգավիճակը, նրա խոսքով, թույլ է տալիս Ռուսաստանին շարունակել գերիշխող դեր ունենալ տարածաշրջանում, մինչդեռ Թուրքիան նման կարգավիճակ չունի, եւ, հետեւաբար, նա չի կարող միջնորդ լինել:
«Երկրորդ, Բաքվի հետ հարաբերությունները կարեւոր են Մոսկվայի համար ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլ նաեւ Կասպից տարածաշրջանի համատեքստում, ինչպես նաեւ կարեւոր են բազմաթիվ տնտեսական կապեր: Այդ պատճառով Ռուսաստանը կխուսափի այնպիսի իրավիճակից, երբ ստիպված կլինի ընտրություն կատարել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Սա քաջ հայտնի է Երեւանին, Բաքվին եւ Անկարային»,-պարզաբանեց Սիլաեւը:

It is fundamentally important for Russia to maintain its role as a mediator between Yerevan and Baku. This is what Leading Researcher at Moscow State Institute of International Relations, Head of the Laboratory of Political Processes Analysis Nikolaii Silayev said during a discussion (“Russia in the South Caucasus: Threats and Challenges for the Modern Armenian-Russian Strategic Unity”) at Yerevan State University.
According to him, the status of mediator allows Russia to continue to play a dominant role in the region, while Turkey doesn’t have such a status. Therefore, it can’t be a mediator.
“Secondly, the relations with Baku are important for Moscow not only in the context of Nagorno-Karabakh, but also the Caspian region, just like several economic relations are important. For this reason, Russia will avoid a situation where it will be forced to choose between Armenia and Azerbaijan. Yerevan, Baku and Ankara know this very well,” Silayev explained.