Հայիթիում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակը համաշխարհային հանրության համապարփակ մոտեցման կարիք ունի, այլ ոչ թե՝ միայն հարեւան Դոմինիկյան Հանրապետության, հաղորդում է Reuters-ը:
«Հայիթիում իրավիճակը կարող է դուրս գալ այս երկրի սահմաններից, եւ դա ազդում է տարածաշրջանի անվտանգության վրա: Համաշխարհային հանրությունը մեկընդմիշտ պետք է ընդունի Հայիթիում ճգնաժամի հարցը որպես իր գերակա առաջնահերթություններից մեկը: Դոմինիկյան Հանրապետությունը ցույց տվեց, որ կշարունակի համերաշխություն դրսեւորել եւ ձգտել համագործակցել Հայիթիի ժողովրդի հետ, բայց կրկնում եմ, որ Հայիթիում ճգնաժամի բացառապես «դոմինիկյան» լուծում չկա եւ չի լինի»,- ասել է պետության ղեկավարը:
Քաղաքական գործիչն ընդգծել է, որ հարեւան երկրում խնդիրների լուծման առանցքային կետերից մեկը հանցավորության դեմ պայքարն ու անվտանգության ապահովումն է, ինչը պետք է պայմաններ ստեղծի պետական ​​մարմինների թափանցիկ եւ արդար ընտրությունների անցկացման համար:
«Նորընտիր կառավարության հետ՝ որպես օրինական զրուցակից, եւ միջազգային հանրության աջակցությամբ պետք է տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման համապարփակ ծրագիր պատրաստվի»,- հավելել է նախագահը:
Այս պահին երկրի ղեկավարությունը գլխավորում է վարչապետ Արիել Անրին, որին դատախազությունը նախորդ շաբաթ կասկածում էր Հայիթիի նախագահի դեմ մահափորձին մասնակցություն ունենալու մեջ, որից հետո նա աշխատանքից հեռացրեց գերատեսչության ղեկավարին: Վարչապետի եւ ընդդիմության ներկայացուցիչների միջեւ վերջին պայմանավորվածության համաձայն՝ դրանք նախատեսվում է անցկացնել ոչ ուշ, քան 2022 թվականի վերջը:

Кризисная ситуация в Гаити нуждается в комплексном подходе со стороны мирового сообщества, а не только соседней Доминиканской Республики, заявил президент Доминиканы Луис Абинадер на 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН. Об этом сообщает Reuters.
«Ситуация в Гаити может выходить за пределы этой страны, и это влияет на безопасность в регионе. Мировое сообщество должно раз и навсегда принять вопрос кризиса в Гаити как один из важнейших приоритетов. Доминиканская Республика показала, что будет и дальше проявлять солидарность и стремиться к сотрудничеству с гаитянским народом, но я повторяю, что нет и никогда не будет исключительно «доминиканского» решения кризиса в Гаити», — сказал глава государства.
Политик подчеркнул, что одним из ключевых моментов в решении проблем в соседней стране является борьба с преступностью и обеспечение безопасности, что должно создать условия для проведения прозрачных и честных выборов органов власти.
«Вместе с новоизбранным правительством в качестве законного собеседника должен быть подготовлен всеобъемлющий план экономического и социального развития при поддержке международного сообщества», - добавил президент.
В настоящий момент руководство страны возглавляет премьер-министр Ариэль Анри, которого на прошлой неделе прокуратура заподозрила в причастности к покушению на президента Гаити, после чего он отстранил от работы главу ведомства. Согласно последнему соглашению премьера и представителей оппозиции, их планируется провести не позднее конца 2022 года.