Մենք կկարողանանք վերականգնել բոլոր այն վարչատարածքային բաժանումները, որոնք գոյություն ունեին խորհրդային ժամանակաշրջանում: Այս մասին սեպտեմբերի 22 -ին ՀՀ Ազգային ժողովում Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի արտահերթ նիստին «Վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւլրացումներ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթը քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը:
Այդպես, նրա խոսքով, Հայաստանում վարչատարածքային փոփոխությունների արդյունքում նախատեսվում է ձեւավորել 78 համայնք, որից 71-ը՝ միասնական: Երեւանը կընդգրկվի նաեւ խոշորացված համայնքների ցանկում, թեեւ՝ որպես առանձին միավոր: Հայաստանում կլինի ընդհանեւր վեց չմիավորված համայնք: Դրանց թվում նաեւ Գյումրին է:
«Եվս հինգը գյուղերի հետ խառնված համայնքներն են, որտեղ գերակշռում են ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները»,- ասաց նախարարը:
Նա նշեց, որ իրենք չունեն այնպիսի ցուցանիշներ, որոնք Կառավարությանը հնարավորություն կտան որոշելու այս կամ այն բնակավայրի բնակեցվածությունն ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներով:
«Ոստիկանության տվյալներով՝ Դմիտրով համայնքում բնակիչների միայն 14.3 տոկոսն է Հայաստանի ասորական համայնքի ներկայացուցիչներ: Ասորական ծագման մեր հայրենակիցները նշում են, որ համայնքում կան նաեւ խառը ամուսնություններ, որ նույնիսկ եղել են դեպքեր, երբ ամուսնությունը գրանցելիս անձի ազգությունը որեւէ տեղ չի գրանցվել: Ըստ նրանց՝ խոսքը համայնքի բնակիչների մոտ 30 տոկոսի մազին է»,- ասաց Սանոսյանը:
Այնուամենայնիվ, նախարարը բացառում է հավանականությունը, որ Արտաշատ խոշորացված համայնքի ձեւավորումից հետո Դմիտրով համայնքը կարող է որեւէ կերպ տուժել: Ըստ Սանոսյանի՝ համայնքին կարող է լուրջ վնաս հասցվել միայն այն դեպքում, երբ այն անտեսվի եւ չընդգրկվի ցանկում:
«Արտաշատ խոշորացված համայնքը բաղկացած կլինի 38 բնակավայրից: Չեմ կարծում, որ Դմիտրովի համայնքը կշահի, եթե այն դուրս թողնենք»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ համայնքների խոշորացումից որեւէ լուրջ բացասական հետեւանք ակնկալել պետք չէ, քանի որ խոսքը միայն կառավարման մոդելի փոփոխության մասին է:
Բացի այդ, համայնքների խոշորացումը, ըստ Կառավարության ներկայացուցչի, թույլ կտա լրացուցիչ ֆինանսավորում ներգրավել՝ արտոնյալ նոր պայմաններ ստեղծելով, որոնք հիմնականում իրականացվում են այդ կամ այն ծրագրերի շրջանակներում:
Այնուամենայնիվ, ընդդիմությունը ներկայացնող հանձնաժողովի անդամները համոզված են, որ համայնքների խոշորացումն ունի բացառապես քաղաքական բաղադրիչ, եւ որեւէ կերպ ուղղված չէ հանրային շահերի պաշտպանությանը եւ հաշվի առնելուն: Պատգամավորները վստահ են, որ իշխանություններն այսպիսով փորձում են լուծել սեփական խնդիրները: Խոսքը մասնավորապես այն գյուղապետերի եւ քաղաքագլուխների փոխարինման մասին է, ովքեր ծայրահեղ դեմ են տրամադրված ներկայիս Կառավարության նկատմամբ:
Նրանք ուշադրություն հրավիրեցին նաեւ այն նրա վրա, որ համայնքների խոշորացման նախագիծը Ազգային ժողով է ներկայացվել տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններից երկու ամիս առաջ: Հարկ է նշել, որ ապագա խոշորացված համայնքներում ընտրություններ իսկապես նախատեսված են:
Այնուամենայնիվ, բավական երկար քննարկումներից հետո խորհրդարանական հանձնաժողովը կրկին դրական եզրակացություն տվեց այս օրենսդրական նախաձեռնությանը, թեկուզ՝ նվազագույն տարբերությամբ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի կառավարության նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 24-ին խորհրդարանի արտահերթ նիստ կհրավիրվի՝ քննարկելու «Վարչատարածքային բաժանման մասին» օրենքում փոփոխությունների եւ լրացումների նախագիծը, որը պատգամավորներն անմիջապես կքննարկեն առաջին եւ երկրորդ ընթերցմամբ: Ըստ ներկայացված նախագծի՝ նախատեսվում է խոշորացնել Արագածոտնի 69 համայնք, Արարատում՝ 105, Արմավիրում՝ 82, Գեղարքունիքում՝ 62, Լոռիում՝ 43, Կոտայքում՝ 30, Շիրակում՝ 40, Վայոց Ձորում` 5 եւ Տավուշի մարզերում՝ 3 համայնք: Բացի այդ, Էրքենանց գյուղը նախատեսվում է ներառել Հայաստանի Սյունիքի մարզի Կապան համայնքում ընդգրկված բնակավայրերի ցանկում: Շատ փորձագետներ նշում են, որ իշխանությունները շտապում են փոխել վարչատարածքային բաժանումը՝ խոշորացված համայնքներում գյուղական ընտրազանգվածի աջակցության շնորհիվ առաջիկա ընտրություններում ավելի լավ արդյունքների հասնելու համար:

Нам удастся восстановить все административно-территориальные деления, которые существовали в Советский период. Об этом в Национальном Собрании Армении на внеочередном заседании постоянной парламентской Комиссией по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды, при обсуждении пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «Об административно-территориальном делении» и в смежные законы 22 сентября заявил министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян.
Так, по его словам, в результате административно-территориальных изменений в Армении планируется сформировать 78 общин, из которых 71 – объединенные. В список укрупненных общин будет включен и Ереван, правда как отдельная единица. Всего же в Армении будет шесть необъединенных общин. В их числе и Гюмри.
«Еще пять – общины, смешанные с селами, где преобладают представители национальных меньшинств», - сообщил министр.
Он заметил, что у них нет таких показателей, которые бы позволили Правительству определить заселенность того или иного населенного пункта представителями нацменьшинств.
«По данным полиции в общине Дмитров лишь 14,3% жителей являются представителями ассирийской общины Армении. Наши соотечественники ассирийского происхождения отмечают, что в общине имеются и смешанные браки, что даже были случаи, когда национальность человека при регистрации брака нигде не фиксировалась. По их оценке, речь идет приблизительно о 30% жителей общины», - отметил Саносян.
Тем не менее, министр исключает возможность того, что после формирования укрупненной общины Арташат общине Дмитров может быть нанесен какой-либо вред. По мнению Саносяна, общине может быть нанесен серьезный вред лишь в том случае, если ее проигнорируют и не включат в список.
«Укрупненная община Арташат будет состоять из 38 населенных пунктов. Не думаю, что общине Дмитров пойдет на пользу, если мы ее оставим за бортом», - сказал министр, добавив, что от укрупнения общин не следует ожидать каких-то серьезных негативных последствий, поскольку речь идет лишь об изменении модели управления.
Кроме того, укрупнение общин, по заверению представителя Правительства, позволит привлечь дополнительное финансирование, создать новые льготные условия, реализуемые в основном в рамках тех или иных программ.
Тем не менее, члены комиссии, представляющие оппозицию, убеждены, что укрупнение общин имеет под собой исключительно политическую составляющую, и ни в коей мере не направлено на защиту и учет общественных интересов. Депутаты уверенны, что власти, таким образом, пытаются решить собственные проблемы. Речь в частности идет о смещении руководителей сел и мэров городов, которые настроены крайне оппозиционно в отношении нынешнего Правительства.
Они также обратили внимание на то, что проект укрупнения общин был представлен в Национальное Собрание за два месяца до выборов в органы местного самоуправления. Стоит заметить, что во многих будущих укрупненных общинах действительно запланированы выборы.
Тем не менее, после довольно длительных обсуждений, парламентская комиссия вновь дала положительное заключение данной законодательной инициативе, правда с минимальным перевесом.
Напомним, что по инициативе Правительства Армении 24 сентября будет созвано внеочередное заседание парламента для обсуждения проекта изменений и дополнений в законе «Об административно-территориальном делении», который депутаты сразу обсудят  в первом и втором чтениях. Согласно представленному проекту, планируется укрупнить 69 общин в Арагацотнской, 105 – в Араратской, 82 – в Армавирской, 62 –в Гегаркуникской, 43 – в Лорийской, 30 – в Котайкской, 40 – в Ширакской, 5 – в Вайоцдзорской и 3 – в Тавушской областях. Кроме того, село Эркенанц планируется включить в список населенных пунктов, входящих в общину Капан Сюникской области Армении. Многие эксперты обращают внимание, что власти в спешке меняют административно-территориальное деление с целью добиться на грядущих выборах в укрупненных общинах более высоких результатов за счет поддержки сельского электората.