Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 23-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպել է Եվրոպայի Խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Ողջունելով ԵԽ Գլխավոր քարտուղարին՝ նախարար Միրզոյանը գոհունակություն է հայտնել կազմակերպության հետ տարիներ ի վեր ձևավորված բազմաշերտ համագործակցության կապակցությամբ և նշել, որ Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների, օրենքի գերակայության ապահովման ու մարդու իրավունքների պաշտպանության գործընթացում Եվրոպայի խորհուրդը մնում է մեր երկրի կարևորագույն գործընկերներից մեկը: Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը շնորհավորել է Հայաստանին ժողովրդավարական չափորոշիչներին համապատասխան խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման կապակցությամբ։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծած ագրեսիային ու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը՝ նախարարը բարձր է գնահատել պատերազմի առաջին իսկ օրվանից Եվրոպայի խորհրդի տարբեր մարմինների և անձամբ Գլխավոր քարտուղարի կողմից հնչող հայտարարություններն ու կոչերը՝ ուղղված ռազմական գործողությունները դադարեցնելուն և պատերազմի հումանիտար հետևանքները վերացնելու անհրաժեշտությանը:
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը մինչ օրս շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի, ինչպես նաև եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունների խախտում է: Նախարար Միրզոյանը կարևորել է նաև միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ Եվրոպայի խորհրդի իրավասու մարմինների՝ Արցախ անխափան մուտքն ապահովելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022թթ. Գործողությունների ծրագրին վերաբերող հարցեր։

Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan today met with Secretary General of the Council of Europe Maria Pejcinovic Buric, as reported the press service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia.
Greeting the Secretary General, Minister Mirzoyan expressed satisfaction with the multilateral cooperation and stated that the Council of Europe remains one of Armenia’s key partners for democratic reforms, ensuring of rule of law and human rights protection in Armenia. Maria Pejcinovic Buric congratulated Armenia on holding parliamentary elections in line with democratic criteria.
Touching upon Azerbaijan’s aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh) and the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the minister highly appreciated the statements and calls that various bodies of the Council of Europe and the Secretary General made starting from the first days of the war for cessation of hostilities and the need to eliminate the humanitarian consequences of the war.
Mirzoyan emphasized that Azerbaijan continues to keep Armenian prisoners of war and civilians hostage and attached importance to the need to ensure the unobstructed entry of international organizations, particularly the competent bodies of the Council of Europe into Artsakh.