Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը նախազգուշացրել է Աֆղանստանում միջազգային ահաբեկչության վերածննդի սպառնալիքի մասին: Այս մասին Տաջիկստանի ղեկավարը հայտարարել է՝ ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի (ԳԱ) 76-րդ նստաշրջանին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այսօր խաղաղ աֆղանական ժողովուրդը ահաբեկման է բախվել: Մենք պետք է հասկանանք, որ դա Աֆղանստանի ժողովրդի մեղքը չէ, այս իրավիճակը կազմակերպվել է դրսից եւ պարտադրվել է աֆղան ժողովրդին»,- ասել է Էմոմալի Ռահմոնը: «Տարբեր ահաբեկչական խմբավորումներ ակտիվորեն օգտագործում են Աֆղանստանի անկայուն ռազմաքաղաքական իրավիճակը՝ սեփական դիրքերն ամրապնդելու համար»,- ասել է Տաջիկստանի նախագահը:
«Մենք ականատես եղանք «ԻՊ»-ի, «Ալ-Քաիդա»-ի հազարավոր անդամների ազատ արձակմանը: Մենք լրջորեն մտահոգված ենք եւ ափսոսում ենք, որ այսօր Աֆղանստանը կրկին կանգնած է միջազգային ահաբեկչության ձեւավորման հարթակ դառնալու ճանապարհին»,- ասել է Ռահմոնը:
Նա հիշեցրել է, որ ավելի քան 40 տարի Աֆղանստանը տառապում էր զինված հակամարտությունից: «Աշխարհը քաջատեղյակ է 2001 թվականի սեպտեմբերին տեղի ունեցած սարսափելի իրադարձությունների հետեւանքներին»,- հիշեցրել է Տաջիկստանի առաջնորդն ԱՄՆ-ում «Ալ-Քաիդա» խմբավորման կազմակերպած ահաբեկչությունների մասին, որոնց ղեկավարներն այն ժամանակ ապաստան էին ստացել Աֆղանստանում երկրում իշխող թալիբների կողմից: «Տառապող Աֆղանստանը եւ բարեկամ եղբայրական ազգերը չպետք է նորից ներքաշվեն պարտադրված արյունահեղ պատերազմի անդունդի մեջ,- ասել է Տաջիկստանի նախագահը:- Այս կապակցությամբ միջազգային հանրությունը չպետք է անտարբեր մնա Աֆղանստանում եւ հարեւան երկրներում ապրող ազգերի ու ժողովուրդների ճակատագրի նկատմամբ: Ուստի նրանք պետք է ակտիվ գործողություններ ձեռնարկեն այս իրավիճակի հետ կապված»:
Ռահմոնի խոսքով՝ Աֆղանստանում առկա ճգնաժամի պատճառն ԱՄՆ-ի որոշումն էր՝ այդ երկրից զորքերը դուրս բերելու մասին, որը նա անպատասխանատու որակեց: Տաջիկստանի նախագահը հիշեցրել է աֆղանական թալիբների՝ իշխանության գալուց հետո ճգնաժամի սրման հետեւանքով խաղաղ բնակիչների մահվան եւ աֆղանցի զինվորականների ու պետծառայողների նկատմամբ հաշվեհարդարների մասին: Հաշվի առնելով իր աշխարհագրական դիրքը՝ Տաջիկստանը ներկայիս սպառնալիքներին դիմակայման առաջնագծում է, ինչպիսիք են ահաբեկչությունը, ծայրահեղականությունը, արմատականությունը, թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունը, նշել է Էմոմալի Ռահմոնը:

Президент Таджикистана Эмомали Рахмон предупредил об угрозе возрождения международного терроризма в Афганистане. Об этом лидер Таджикистана заявил выступая на 76-й сессии Генеральной ассамблеи (ГА) ООН, передает ТАСС
«Миролюбивый афганский народ на сегодняшний день столкнулся с террором. Нам необходимо понять, что в этом нет вины афганского народа, данная ситуация была организована извне и навязана афганскому народу», - заявил Эмомали Рахмон. «Различные террористические группировки активно используют нестабильную военно-политическую ситуацию в Афганистане, чтобы укрепить собственные позиции», - отметил президент Таджикистана.
«Мы стали свидетелями освобождения тысяч членов ИГ, «Аль-Каиды». Мы серьезно обеспокоены и сожалеем о том, что на сегодняшний день Афганистан вновь стоит на пути к тому, чтобы превратиться в площадку формирования международного терроризма», - отметил Рахмон.
Он напомнил, что в течение более чем 40 лет Афганистан страдал от вооруженного конфликта. «Мир хорошо осознает последствия вопиющих событий сентября 2001 года», - напомнил таджикский лидер о террористических актах в США, организованных группировкой «Аль-Каида», предводители которой в то время получили убежище в Афганистане от правившего в стране движения «Талибан». «Страдающий Афганистан и дружественные братские нации не должны быть втянуты в пучину навязанной кровавой войны вновь, - сказал президент Таджикистана. - В связи с этим международное сообщество не должно оставаться безучастным к судьбе наций и народов, проживающих в Афганистане и в соседних странах. Поэтому они должна предпринять активные действия в отношении данной ситуации».
По словам Рахмона, причиной нынешнего кризиса в Афганистане стало решение США вывести свои войска из этой страны, которое он назвал безответственным. Таджикский президент напомнил о гибели мирных жителей в результате обострения кризиса после возвращения к власти афганских талибов, о расправах над афганскими военными и госслужащими. Таджикистан в виду собственного географического местоположения находится на передовой противостояния текущим угрозам, таким как терроризм, экстремизм, радикализм, незаконный оборот наркотиков, отметил Эмомали Рахмон.