Այս պահին կովիդով պացիենտների բուժման համար ծավալված են 18 ԲԿ-ներում 2156 մահճակալ, որից զբաղված է 2006-ը: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 24-ին, կառավարության նիստում տեղեկացրեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Մեր մահճակալային կարողությունների մոտ 85 տոկոսը արդեն ծավալված է, որ այս պահին ծառայում է կովիդ պացիենտների բուժման համար: Մենք առաջիկայում աշնան հետ կապված այլ հիվանդություններով եւս ունենք հիվանդացության աճ, ինչը բնական է, եւ լարվածությունը առողջապահական համակարգի վրա բավական մեծ է: Մեր հորդորը նաեւ հնարավորինս զսպելու հիվանդության տարածումը կոչված է նրան, որ այլ հիվանդություններով քաղաքացիները եւս հնարավորություն ունենան օգտվել բժշկական ծառայություններից»,-ասաց նա:

YEREVAN. – At the moment, there are 2,156 beds in 18 medical centers for the treatment of patients with COVID-19, and 2,006 of them are occupied. The Minister of Health, Anahit Avanesyan, informed this at Friday's Cabinet meeting of the government of Armenia.
"About 85% percent of our bed capacity is already used, which currently serves to treat COVID patients. In the near future, we have an increase in other illnesses, too, related to autumn, which is natural, and the tension on the healthcare system is quite high. Our call to also to curb the spread of the disease as much as possible is so that people with other illnesses also have the opportunity to make use medical services," Avanesyan added.