Վերջին օրերին շեշտակի աճ ունենք օրական պատվաստումների թվի. Երեկ չէ առաջին օրը իրականացրել ենք 9924 պատվաստում, երեկ՝ 8440 պատվաստում: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 24-ին, կառավարության նիստում տեղեկացրեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Սա խոսում է այն մասին, որ քաղաքացիների մոտ վստահության մեծացման առումով փոփոխություն կա: Իրականացրած 385503 պատվաստումների արդյունքում մարդիկ տեսնում են, որ որեւէ խնդիր մենք չունենք: Պատվաստումներն այդունավետ են, անվտանգ են, պաշտպանում են կովիդով պայմանավորված մահերից»,-ասաց նա:
Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով, այս պահին ակտիվ դեպքերի թիվը 11470 է, որից ընդամենը 286-ն են, որ պատվաստված քաղաքացիներ են: Այո, պատվաստումը 100 տոկոսով չի բացառում վարակման ռիսկը, այն շեշտակի նվազում է, բայց ամենակարեւորը նպատակը այն է, որ այս քաղաքացիները հիվանդությունը տանում են ավելի թեթեւ:
Հիվանդանոցներում գտնվող 2006 քաղաքացիներից ընդամենը 38-ն են, որ պատվաստված են: Շատ երկրներում փաստվում է, որ պատվստումների արդյունքում կտրուկ նվազում է հոսպիտալացման եւ ծանր դեպքերի ցուցանիշը»,-ընդգծեց նախարարը:

В последние дни резко увеличилось количество ежедневных вакцинаций. Позавчера было сделано 9924, а вчера - 8440 прививок. Об этом заявила на заседании правительства Армении 24 сентября министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
«Это говорит о том, что у граждан имеются изменения в плане повышения уровня доверия. В результате сделанных 385503 прививок люди поняли, что нет никаких проблем. Прививки эффективные, безопасные, защищают от смерти», - заявила Аванесян.
По ее словам, в настоящее время число активных случаев составляет 11 470, из которых лишь 286 являются вакцинированными гражданами. Да, вакцинация не исключает риск заражения на 100%, но он резко снижается. И самое главное то, что эти граждане легче переносят болезнь.
Только 38 из 2006 граждан, находящихся в больницах, вакцинированы. Во многих странах констатируют, что в результате вакцинации резко падают показатели госпитализации и тяжелых случаев», - заключила министр.