Պատերազմում պարտության համար ամբողջ մեղքը կարող են բարդել ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի վրա
Չի բացառվում, որ պատերազմում կրած պարտության ամբողջ մեղքը կարող են բարդել ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի վրա։ Այս մասին NEWS.am-ի T ասաց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Ինչ-որ տեղ դա արդարացված կլինի: Ես նրա մեջ գեներալ չեմ տեսնում», - ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը բաղկացած կլինի նրանցից, թե ովքեր են անձամբ պատասխանատվություն կրում հազարավոր զոհերի, հայրենիքի կորստի եւ ստի համար։
«Կարծում եմ, որ մենք պետք է կասկածի տակ դնենք այդ հանձնաժողովի օրինականությունը: Քաղաքական ուժը շատ ծանր հանցագործություններ է կատարել: Եթե ​​դա այդպես է, ապա իշխանությունները պետք է այլ քրեական գործեր հարուցեն՝ իրենցից ուշադրությունը շեղելու համար, ինչը եւ անում են: Հոկտեմբերի 19-ից հետո բոլոր զոհերն անձամբ գտնվում են Նիկոլ Փաշինյանի խղճի վրա: Ավելին, հնարավոր է, որ հոկտեմբերի 7-ին պատերազմը դադարեցնելու հնարավորություններ կային: Այնուամենայնիվ, գուցե խորը մակարդակով պայմանավորվածություն կար, եւ, հետեւաբար, չդադարեց: Այդ ժամանակ իշխանությունները սկսեցին բնակչությանը մոլորեցնելու քաղաքականություն վարել: Շատ կեղտոտ խաղ խաղացին: Ես հակված եմ կարծելու, որ Ալիեւն այս դեպքում շատ չի ստում: Կարծում եմ, որ հոկտեմբերի սկզբին պատերազմը չդադարեցնելու հնարավորություն կար»,-հավելեց Ռուբեն Մելիքյանը:
Իրավապաշտպանն ընդգծեց, որ եթե Հայաստանը ստորագրություն դնի փաստաթղթի վրա եւ Արցախի հետ միասին ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, դա կնշանակի, որ Հայաստանը հրաժարվում է նրանից, ինչի համար շատերը զոհեցին իրենց կյանքը։
«Սա մեծ ողբերգություն կլինի: Մի բան է պարտվելը, մեկ այլ բան՝ նվաստացած վիճակի հետ համակերպվելը: Կասկածում եմ, որ այն ամենից հետո, ինչ տեղի ունեցավ, Հայաստանն ի վիճակի չէ ինքնուրույն քաղաքականություն վարել: Հայաստանը չունի կառավարություն, որը կցանկանար եւ կարող էր պաշտպանել երկրի շահերը: Մեզ մնում է հույս ունենալ գերտերությունների շահերի հավասարեցման վրա, որը կարող է համընկնել մեր շահերի հետ»,-նշեց նա։
Մելիքյանը քննադատեց վիրավորանքը քրեականացնելու մասին օրենքը ՝ բացատրելով, որ պաշտոնյան պետք է հասկանա, որ եթե զբաղեցնում է պետական ​​պաշտոն, պետք է պատրաստ լինի քննադատության:
Իշխանությունների հաջորդ քայլը Հայաստանից ռուսական ռազմակայանի դուրսբերումը կլինի․ TALK TIME
Երկիրը թուրքական պրոտեկտորատի վերածելու նպատակով․․․
ՀՀԿ-ն՝ ՀՀ եւ ՌԴ արտգործնախարարների հայտարարությունների մասին. Իշխանություններն իրենց ծիծաղելի դրության մեջ են դնում
«Լավ, սրանց իրենց մեծամտությունը դաս չեղա՞վ...
Որեւէ երաշխիք չկա, որ Փաշինյանի քաղաքականությունը նոր աղետների չի հանգեցնի․ Արգիշտի Կիվիրյան
Այսպիսի խնդիր կա՝ հաղթանակներն ակնհայտորեն գլխապտույտ են առաջացրել Իլհամ Ալիեւի մոտ․․․
Փաշինյանը Ռուսաստանի դեմ խաղեր է տալիս, ինչը չի կարող չզայրացնել Մոսկվային․ Արգիշտի Կիվիրյան
«Այս տեսակետից Չինաստանը, Իրանը, նույնիսկ Իրանը, որն այսօր ակտիվորեն բանակցում է ԱՄՆ-ի հետ՝ պատժամիջոցների վերացման հետ կապված․․․
Ադրբեջանը շտապում է, քանի որ նոր աշխարհակարգի կազմավորման կարեւոր փուլ է դիտվում. TALK TIME
Ինչ վերաբերում է Արցախում ռուս խաղաղապահների վարքագծին...
Հայաստանի համար կրիտիկական փոփոխությունները կարող են սկսվել կամ վերնախավից կամ իշխանության ներսից եւ դրսից․ TALK TIME
Նրա խոսքով՝ ամենամեծ խնդիրն այն է, որ հնարավոր չէ գտնել ողջ ժողովրդի համար ընդհանուր ազգային գաղափար։

The authorities might throw the whole blame for the defeat in the war on former Chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia Onik Gasparyan. This is what human rights activist Ruben Melikyan said during Armenian News-NEWS.am’s show TALK TIME.
“To a certain extent, this is justified. I don’t view him as an army general at all,” he said.
According to him, the probe committee of the National Assembly will comprise members who are personally responsible for the thousands of victims, loss of the homeland and the lies.
“I believe we need to question the lawfulness of the committee. The political authorities have committed severe crimes. If this is the case, the authorities will launch other criminal cases in order to distract people, and they are doing this. All those who died after October 19 are on the conscience of Nikol Pashinyan. Moreover, there might have been opportunities to stop the war on October 7. Nevertheless, there might have been an agreement. That was when the authorities started misleading the population and played a very dirty game. I am inclined to think that Aliyev isn’t lying in this case,” Melikyan said.
The human rights activist emphasized that if Armenia signs under the document and recognizes Azerbaijan’s territorial integrity along with Artsakh, this will mean that Armenia is renouncing what any people sacrificed their lives for.
“This will be a great tragedy. I doubt that Armenia isn’t capable of leading its own policy after everything that happened. Armenia doesn’t have a government that would want to and could protect the country’s interests. The only thing left for us Armenians to do is to hope for balance of interests of superpowers which might meet our interests,” he said.