Նկատի ունենալով, որ լրացել է 2020թ. արցախյան պատերազմի սկսման առաջին տարելիցը և առաջնորդվելով պատերազմին առնչվող հանցագործությունների առթիվ իրականացվող քրեական վարույթների արդյունքների վերաբերյալ իրազեկված լինելու հանրության իրավունքի իրացման անհրաժեշտությամբ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ներկայացնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության և զինված ուժերի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների, ինչպես նաև պատերազմական գործողությունների ընթացքում ՀՀ և ԱՀ պաշտպանունակության, զինվորական ծառայության դեմ ուղղված ներքին հանցագործությունների փաստերի առթիվ քննվող քրեական գործերի վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվություն 2021թ. սեպտեմբերի 15-ի դրությամբ՝ այնքանով, որքանով չի կարող վնասել քննությունների բնականոն ընթացքին:
Դատախազությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ըստ այդմ՝ ՀՀ դատախազության հսկողության և դատավարական ղեկավարման ներքո ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում, ՀՀ ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումներում, ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում և ՀՀ ՀՔԾ-ում քննվել կամ քննվում է Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում կատարված հանցագործությունների դեպքերի առթիվ ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից հարուցված ավելի քան 2150 քրեական գործ:
Մասնավորապես, Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության, զինված ուժերի կողմից կատարված ռազմական հանցագործությունների փաստերով ՀՀ քրեական օրենսգրքի 217-րդ, 217.1-րդ, 226-րդ, 384-րդ, 387-րդ, 389-րդ, 390-րդ, 391-րդ, 394-րդ, 395-րդ, 397.1-րդ հոդվածների տարբեր մասերի հատկանիշներով հարուցվել են բազմաթիվ քրեական գործեր, որոնցով լայնածավալ նախաքննությունն իրականացվում է Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու դեպքի առթիվ քննվող 2 վարույթի շրջանակում: Դրանցով քննության առարկա են, մասնավորապես՝
ԱՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից ՀՀ-ի և ԱրՀ-ի նկատմամբ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 9-ը միջազգային բազմաթիվ պայմանագրերի և միջազգային սովորութային մարդասիրական իրավունքի նորմերի, պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառման արգելքի անտեսմամբ, ազգային ատելության շարժառիթով ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և իրականացնելու, դրա ընթացքում գրեթե բոլոր զինատեսակներով Արցախի և Հայաստանի զինված ուժերի մարդուժին և ռազմական նշանակության ենթակառուցվածքներին, տեխնիկական միջոցներին, խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը կանխամտածված և նպատակաուղղված կերպով թիրախավորված կամ ոչ ընտրովի հարվածներ հասցնելու, զինծառայողներին, քաղաքացիական անձանց դիտավորությամբ մահ պատճառելու, գույքային հսկայական վնասներ հասցնելու բազմաթիվ դեպքերը,
ԱՀ զինված ուժերի կողմից զինված ընդհարման ժամանակ, ինչպես նաև հրադադարի վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո ԱՀ ՊԲ զինծառայողների, քաղաքացիական անձանց գերեվարումները, միջազգային կոնվենցիաների, միջազգային մարդասիրական իրավունքի մի շարք նորմերի կոպտագույն խախտումներով ընդհուպ կոնվենցիոնալ պաշտպանության ներքո գտնվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց դաժանաբար սպանության, խոշտանգման, նրանց նկատմամբ անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք դրսևորելու բազմաթիվ դեպքերը:
Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից, միջազգային սովորութային մարդասիրական իրավունքի համապատասխան նորմերի խախտմամբ, ազգային ատելության շարժառիթով ինչպես մարտական գործողությունների ընթացքում, այնպես էլ հրադադարի հաստատման մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո հայկական պատմական հուշարձանները, պատմական կամ մշակութային առանձնակի արժեք ունեցող առարկաները, ծագումով հայերի գերեզմանները ոչնչացնելու, վնասելու կամ պղծելու բազմաթիվ դեպքերը,
ռազմական գործողությունների ընթացքում ԱրՀ ՊԲ զինծառայողների, քաղաքացիական բնակավայրերի նկատմամբ միջազգայնորեն արգելված, այդ թվում նաև քիմիական բաղադրությամբ զինատեսակների կիրառման դեպքերը,
ադրբեջանցիների կողմից ազգային պատկանելության հիման վրա հայերի դեմ ցեղասպանությունն արդարացնելու, թշնամանք հարուցելու, ատելություն և բռնություն հրահրելուն ուղղված հրապարակային կոչերի դեպքերը,
ԱրՀ-ի և ՀՀ-ի դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերաազմի ընթացքում միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների վարձկանների ներգրավման, մերձավորարևելյան տարածաշրջանից հազարավոր վարձկան-ահաբեկիչներին Թուրքիայի տարածքով Ադրբեջան տեղափոխման և ռազմական գործողություններում օգտագործելու, այդ նպատակով ռազմաքաղաքական ղեկավարության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց նախնական համաձայնության շրջանակներում միջազգային ահաբեկչությւան ֆինանսավորման դեպքերը,
ՀՀ տարածքում, Երասխ գյուղի հատվածում, ՌԴ զինված ուժերի «ՄԻ 24» տեսակի ռազմական ուղղաթիռը ԱՀ զինված ուժերի կողմից հրթիռահրետանային սարքերի կիրառմամբ խոցելու և դրա արդյունքում երկու անձանց սպանվելու և մեկ անձի մարմնական վնասվածք ստանալու դեպքը:
Վերոնշյալ քրեական գործերով իրականացվող նախաքննության ընթացքում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226-րդ, 384-րդ, 387-րդ, 390-րդ, 391-րդ, 393.1-րդ, 397.1-րդ և 395-րդ, 217-րդ, 34-390-րդ, 389-րդ հոդվածներով նախատեսված հանցագործություններ կատարելու համար որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ընդհանուր՝ շուրջ 40 անձ, այդ թվում՝ ինչպես Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության և զինված ուժերի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք, այնպես էլ վարձկան գրոհայիններ, ահաբեկչական խմբավորումների ղեկավարներ:
Նրանց նկատմամբ հիմնականում որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը և հայտարարվել միջազգային հետախուզում:
Միջազգային ահաբեկչության վերաբերյալ դրվագով անջատված մասով 2 անձի վերաբերյալ մեկ քրեական գործ ուղարկվել է դատարան, որի արդյունքում նրանց վերաբերյալ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ:
Նախաքննության շրջանակներում լայնածավալ քննչական, օպերատիվ հետախուզական գործողությունները շարունակվում են: Բազմաթիվ դրվագներով, նաև դատախազների կողմից տրված համապատասխան ցուցումների և հանձնարարությունների հիման վրա, ձեռնարկվում են հնարավոր բոլոր իրավաչափ միջոցները՝ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված և իրականացված ագերսիվ պատերազմի, դրա ընթացքում Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի այլ ներկայացուցիչների, ռազմաքաղաքական ղեկավարության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից կատարված ռազմական հանցագործությունների ապացույցների լիարժեքությունն ապահովելու, Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների իրական քանակը հստակեցնելու, նրանց նկատմամբ խոշտանգման, ապօրինի գործողությունների փաստերն ամբողջացնելու, միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումներով հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց դաժանաբար սպանած, նրանց արժանապատվությունը նսեմացնող, ինչպես նաև հայկական մշակութային ժառանգությունը ոչնչացնելուն ուղղված գործողություններ կատարած անձանց ինքնության բացահայտման, դրանց վերաբերյալ հավելյալ, հատկապես անձանց նույնականացման հնարավորություն տվող ապացույցների ձեռքբերման ուղղությամբ:

В связи с первой годовщиной агрессии Азербайджана против Армении и Арцаха, генеральная прокуратура РА представила информацию о ходе расследования уголовного дела по многочисленным фактам преступлений, совершенных азербайджанской стороной. Данные представлены по положению на 15 сентября, и в той мере, в которой не нанесут ущерб расследованию.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе Генпрокуратуры Армении, в Главном военном следственном управлении Следственного комитета, территориальных подразделениях СК, следственном департаменте СНБ и ССС Армении расследовано или расследуется более 2150 уголовных дел, возбужденных компетентными органами Армении в связи с преступлениями, совершенными во время Второй Арцахской войны
В частности, по фактам преступлений, совершенных военно-политическим руководством Азербайджанской Республики, вооруженными силами, по разным частям статей 217, 217.1, 226, 384, 387, 389, 390, 391, 394, 395, 397.1 Уголовного кодекса РА возбуждено множество уголовных дел, по которым широкомасштабное предварительное следствие ведется в рамках двух  производств по факту развязывания и ведения агрессивной войны против Республики Арцах и Республики Армения.
В ходе развязанной военно-политическим руководством Азербайджана в отношении Армении и Республики Арцах агрессивной войны с игнорированием многочисленных международных договоров и норм международного гуманитарного права и  обычного права, запрета на применение запрещенных средств и методов ведения войны, развязывания и осуществления агрессивной войны по мотиву национальной ненависти, преднамеренного и целенаправленного нанесения ударов по гражданским и военным объектам вооруженных сил Арцаха и Армении почти всеми видами оружия, зафиксированы многочисленные случаи умышленного причинения смерти военным и гражданским лицам, нанесения огромного материального ущерба.
Во время вооруженного конфликта, а также после подписания трехстороннего заявления о прекращении огня, зафиксированы многочисленные факты пленение военнослужащих Армии обороны Республики Арцах, гражданских лиц, многочисленные случаи жестоких убийств, пыток военнопленных и гражданских лиц, находящихся под конвенционной защитой, грубейшие нарушения международных конвенций, норм международного гуманитарного права, бесчеловечное и унижающее достоинство обращение с ними.
Зафиксированы многочисленные случаи уничтожения, повреждения или осквернения армянских исторических памятников, предметов, имеющих особую историческую или культурную ценность, могил армян по происхождению как в ходе боевых действий, так и после подписания трехстороннего заявления об установлении режима прекращения огня. Использование в ходе военных действий запрещенного на международном уровне оружия, в том числе химического. Озвучивание публичных призывов к оправданию Геноцида армян на основе национальной принадлежности, возбуждению вражды, разжиганию ненависти и насилия. Привлечение к развязанной против Армении Арцаха агрессивной войне наемников международных террористических группировок, перемещение из ближневосточного региона тысяч наемников-террористов через территорию Турции в Азербайджан и использование в военных действиях, финансирование международного терроризма в рамках предварительного согласия ответственных должностных лиц военно-политического руководства. Поимо этого, азербайджанской стороной над территорией Армении, в районе села Ерасх, был сбит военный вертолет ВС РФ «Ми 24», в результате чего погибли двое пилотов, они ранен.
В ходе предварительного следствия по вышеуказанным уголовным делам за преступления, предусмотренные статьями 226, 384, 387, 390, 391, 393.1, 397.1 и 395, 217, 34-390, 389 Уголовного кодекса РА, в качестве обвиняемых привлечены около 40 человек, в том числе как высокопоставленные должностные лица военно-политического руководства и вооруженных сил Азербайджанской Республики, так и наемные боевики, руководители террористических группировок.
В их отношении в основном избрана мера пресечения в виде ареста, объявлен международный розыск.
Одно уголовное дело в отношении двоих наемников направлено в суд, вынесен обвинительный приговор.
В рамках предварительного следствия широкомасштабные следственные и оперативно-розыскные действия продолжаются.
По многочисленным эпизодам, а также на основании соответствующих указаний и поручений, данных прокурорами, предпринимаются все возможные правомерные меры по обеспечению полноценности доказательств военных преступлений, совершенных в ходе развязанной и осуществленной против Республики Армения и Республики Арцах агрессии, действий ответственных должностных лиц военно-политического руководства Азербайджана, уточнению реального количества находящихся в Азербайджане армянских военнопленных, выявления личностей лиц, жестоко убивавших армянских военнопленных и гражданских лиц, а также совершивших действия, направленные на уничтожение армянского культурного наследия.