Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը փաստերը գլխիվայր շրջելու իր սովորության համաձայն  ԵԱՀԿ ՄԽ-ին մեղադրել է ԼՂ-ի դեմ իր ագրեսիայի համար պայմաններ ստեղծելու մեջ։ Նա նման կարծիք է հայտնել Անադոլուին տված հարցազրույցում։
Նշելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն անգործության է մատնված եւ չի ցանկանում լուրջ ճնշում գործադրել Երեւանի վրա՝ Ալիեւն ասել է, որ համանախագահ երկրները նախընտրում են «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» քաղաքականությունը: Շարունակելով մեղադրանքների շարանը՝ Ադրբեջանի նախագահը վստահեցրել է, որ 2018 թվականին Հայաստանում իշխանության եկած նոր ղեկավարությունը նույնպես լուրջ հարված է հասցրել բանակցային գործընթացին:
«Նրանց անտեղի եւ անպատասխանատու հայտարարությունները փաստացի կաթվածահար են արել  բանակցային գործընթացը: Նման իրավիճակում Մինսկի խումբը պետք է ավելի դրական ու համարձակ քայլեր աներ, բայց նրանք պարզապես հետեւում էին: Նրանք պարզապես հանդիսատեսի դիրք զբաղեցրեցին: Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի բռնկման ամենամեծ պատասխանատուն, իհարկե, Հայաստանն է»,-ասել է նա։
«Ցավոք, հետագա շրջանը նույնպես ցույց տվեց, որ Մինսկի խումբը մտադիր չէ լուծել այս հարցը: Եվ մենք եւս մեկ անգամ համոզվեցինք դրանում 44-օրյա պատերազմի ժամանակ: Բացարձակ անարդար էր ՄԱԿ-ում մեր դեմ պատժամիջոցների հարցը բարձրացնելը պատերազմի ընթացքում, երբ մենք վերականգնում էինք միջազգային իրավունքի ազդեցությունը մեր հողերի վրա եւ պատերազմ էինք մղում հանուն արդարության։ Այսօր՝  չնայած այն բանին, որ մեկ տարի է անցել, նրանց կողմից առաջարկություններ չկան։ Ես նորից եմ ուզում ասել, որ Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո մենք որեւէ առաջարկ չենք ստացել Մինսկի խմբից: Եվ քանի որ նախաձեռնություններ չկան, անտեղի է խոսել Մինսկի խմբի գործունեության մասին: Անցել է մեկ տարի: Ի՞նչ եք առաջարկում։ Դուք ասում եք, որ խնդիրը լուծման կարիք ունի: Ես Ադրբեջանի անունից հայտարարում եմ, որ հակամարտությունը լուծված է»,-հավելել է Ալիեւը։

Azerbaijani President Ilham Aliyev has accused the OSCE Minsk Group of creating conditions for his country’s military aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh). He expressed such an opinion in an interview with Anadolu news agency.
Noting that the OSCE Minsk Group is inactive and does not want to put serious pressure on Armenia, Aliyev said that the Minsk Group co-chairing countries—i.e. US, Russia, and France—prefer the "neither war nor peace" policy.
The Azerbaijan president argued that the new leadership that came to power in Armenia in 2018 also dealt a serious blow to the Karabakh negotiation process.
"Their inappropriate and irresponsible statements have in fact paralyzed the negotiation process. In such a situation, the Minsk Group should have taken more positive and courageous steps; but they were just watching. They simply took the audience position. Armenia, of course, is most responsible for the outbreak of the second Karabakh war," he said.
"Unfortunately, the subsequent period also showed that the Minsk Group does not intend to resolve this issue. And we were convinced of that once again during the 44-day war [last fall]. It was absolutely unfair to raise the issue of sanctions against us at the UN during the war when we were restoring the influence of international law on our lands and waging a war for justice.
Today, despite the fact that a year has passed, there are no proposals from them [i.e., the OSCE Minsk Group Co Chairs]. I want to say again that after the second Karabakh war, we did not receive any proposal from the Minsk Group. And since there are no initiatives, it is inappropriate to talk about the activities of the Minsk Group. A year has passed. What do you propose? You say the problem needs to be resolved. I declare on behalf of Azerbaijan that the conflict is resolved," Aliyev added.