Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հումանիտար հետեւանքների վերաբերյալ ԵԽԽՎ զեկուցող Փոլ Գեւանին անհանգստացնում է Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը:
ԵԽԽՎ նիստում ներկայացված զեկույցը վերաբերում էր ռազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրանքներին: Նա հայտարարել է, որ բազմաթիվ վայրագություններ են ներկայացվել սոցիալական հարթակներում: Բանախոսը ուշադրություն հրավիրել է այն փաստի վրա, որ 34 000 հայեր չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տները, նրանք ապրում են ծանր վիճակում եւ կարիք ունեն ապաստանի, հատկապես տուժում են կանայք: Ըստ բանախոսի՝ միջազգային հասարակությունը չունի հասանելիություն հակամարտության գոտի, սակայն Ռուսաստանը մուտք ունի եւ կարեւոր դեր է խաղում մարդասիրական օգնություն տրամադրելու գործում:
Նրա խոսքով՝ սահմանային լարվածությունը մտահոգություն է առաջացնում, այս առումով անհրաժեշտ է նախատեսել բուֆերային գոտի ստեղծել եւ ապահովել միջազգային կազմակերպությունների կողմից մոնիթորինգի իրականացումը։
Բանախոսը նաեւ կարեւորել է մշակութային ժառանգության ոչնչացման հարցի բարձրացումը: «Ատելության խոսքը նույնպես լուրջ խնդիր է, հատկապես՝ Ադրբեջանում»,-եզրափակել է նա։
Նշենք, որ դատավոր Աննա Դանիբեկյանը «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանին չէր թույլատրել լքել երկիրը՝ մասնակցելու նստաշրջանին և խմբակցության մյուս պատգամավորները՝ ի նշան համերաշխության նույնպես չեն մեկնել։ Արդյունքում Ստրասբուրգ են մեկնել միայն իշխող քաղաքական ուժի պատգամավորները։

Докладчик ПАСЕ по гуманитарным последствиям нагорно-карабахского конфликта Пол Гэван обеспокоен агрессивной риторикой Азербайджана.
Представленный на заседании ПАСЕ доклад касался обвинений в военных преступлениях. Он констатировал, что многие акты жестокости были представлены на социальных платформах. Докладчик обратил внимание на то, что 34 000 армян не смогли вернуться в свои дома - они живут в сложной ситуации и им нужен кров, особенно страдают женщины. По словам докладчика, у международного общества нет зоны к доступу конфликта, однако Россия имеет доступ и играет важную роль в предоставлении гуманитарной помощи.
По его словам, напряженность на границе вызывает озабоченность, в этой связи нужно предусмотреть создание буферной зоны и обеспечить мониторинг со стороны международной организации.
Докладчик также акцентировал разрушение культурного наследия. «Язык ненависти также серьезная проблема, особенно в Азербайджане», - заключил он.