ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով գլխավոր տեղակալ Դերեկ Հոգանը եւ Եվրոպայի Ազգային անվտանգության խորհրդի եվրոպական հարցերով ավագ տնօրեն Ամանդա Սլոթը հանդիպել են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներ Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) եւ Իգոր Խովաեւի (ՌԴ), ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ:
Կողմերը անցյալ շաբաթ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում քննարկել են 2020 թվականի նոյեմբերից ի վեր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների առաջին համատեղ հանդիպման անցկացմանն աջակցությունը: Նրանք նշել են, որ սեպտեմբերի 27-ը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ակտիվ ռազմական գործողությունների վերսկսման տարելիցն է եւ ցավակցություն են հայտնել երկու կողմերի կրած կորուստների կապակցությամբ: Ընդգծել են, որ միայն համապարփակ լուծումը, որով կդիտարկվեն բոլոր չլուծված խնդիրները, կարող է կարգավորել երկու երկրների հարաբերությունները եւ թույլ տալ տարածաշրջանի ժողովուրդներին միասին խաղաղ ապրել, հաղորդել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը:
Հոգանն ու Սլոթը ողջունել են «համանախագահների ջանքերը եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի՝ խաղաղության գործընթացը ուղիղ երկխոսության միջոցով վերսկսելու վճռականությունը, որն ուղղված է տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության եւ բարգավաճման խթանմանը»: Նրանք հայտարարել են Միացյալ Նահանգների հանձնառության մասին՝ «շարունակել աշխատել այլ համանախագահ երկրների հետ՝ օգնելու Հայաստանին եւ Ադրբեջանին լուծել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող կամ դրանից բխող բոլոր չլուծված խնդիրները՝ ներառյալ ձերբակալվածների, անհայտ կորածների եւ մարդասիրական ականազերծման հետ կապված խնդիրները»:

Principal Deputy Assistant Secretary of European and Eurasian Affairs Dereck Hogan and National Security Council Senior Director for Europe Amanda Sloat, met on September 27 with OSCE Minsk Group Co-Chairs Stephane Visconti of France, Andrew Schofer of the United States, and Igor Khovaev of the Russian Federation, as well as Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office Andrzej Kasprzyk.
The co-chairs discussed their successful facilitation of the first joint meeting of the Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers since November 2020, held last week on the sidelines of the UN General Assembly.  They also noted that September 27 is the one-year anniversary of the initiation of renewed intensified hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict, and expressed condolences for the loss of life on both sides. They underscored only a comprehensive resolution that addresses all outstanding issues can normalize relations between the two countries and allow the people of the region to live together peacefully.
Principal Deputy Assistant Secretary Hogan and Senior Director Sloat welcomed the co-chairs’ efforts and the resolve of Armenia and Azerbaijan to reengage in the peace process through direct dialogue aimed at contributing to security, stability, and prosperity in the region.  They conveyed the commitment of the United States to continue working with its fellow co-chair countries to help Armenia and Azerbaijan resolve all outstanding issues related to or resulting from the Nagorno-Karabakh conflict, including with regard to detainees, missing persons, and humanitarian demining efforts.