Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) աշնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում նախօրեին 80 կողմ, 18 դեմ, 3 ձեռնպահ ձայներով ընդունվել է «Հայ-ադրբեջանական հակամարտության հումանիտար խնդիրների հետևանքները» բանաձևը, որը պատրաստվել էր ԵԽԽՎ միգրացիայի, փախստականների և հարկադիր տեղահանվածների հարցերով զեկուցող Փոլ Գավանի  զեկույցի հիման վրա:
Բանաձեւում նշվում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ԵԽ-ին անդամակցելիս պարտավորվել են, որ հակամարտությունը պետք է լուծեն միայն խաղաղ միջոցներով, հետեւաբար 44-օրյա պատերազմը այդ պարտավորությունների խախտում է և պետք է պատշաճ արձագանք ստանա Եվրոպայի խորհրդի կողմից:
Նշվում է, որ ըստ առկա տեղեկությունների պատերազմում զոհվել կամ անհետ կորել է ավելի քան 3900 հայ եւ 2900 ադրբեջանցի զինծառայող: Զոհվել է 163 հայ եւ 548 ադրբեջանցի քաղաքացիական անձ: Անհետ կորել է 243 հայ եւ 7 ադրբեջանցի քաղաքացիական անձ:
Վեհաժողովը զեկույցում նշել է, որ ՄԻԵԴ-ը մտահոգված է, որ 188 հայեր գերեվարված են Ադրբեջանի կողմից (որոնցից մի քանիսը հետ են վերադարձվել Հայաստան):
Վեհաժողովը նաեւ մտահոգություն է հայտնել մոտ 30 հայերի ճակատագրի վերաբերյալ, որոնց տեսել են, լուսանկարել կամ տեսանկարահանել գերության մեջ, բայց որոնց գտնվելու վայրի մասին որևէ տեղեկություն չկա: Վեհաժողովը տագնապած է այն պնդումներից, որ այդ անձինք ենթարկվել են հարկադիր անհետացման և, հնարավոր է, սպանվել են: Հետևաբար, Վեհաժողովը կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին քննել այդ մարդկանց դեպքերը և համապատասխան տեղեկություն տրամադրել ՄԻԵԴ-ին և Հայաստանին:
Վեհաժողովը շարունակում է մտահոգվել Եռակողմ հայտարարությունից հետո գերեվարված շուրջ 48 հայերի կալանավորման պայմանների կապակցությամբ, որոնք դեռ գերության մեջ են, որոնցից շատերը ենթարկվել կամ ենթարկվում են արագացված քրեական դատավարությունների, ինչը վեր է հանում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի արդար դատավարության անհրաժեշտության խնդիրները,
Վեհաժողովը  կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին ազատ արձակել մնացած բոլոր գերիներին և առանց հետաձգման վերադարձնել նրանց Հայաստան:
Բացի այդ, Վեհաժողովը խրախուսում է Խոշտանգումների կանխարգելման եվրոպական կոմիտեին (ECRI, ԽԿԿ) կատարել արտահերթ այց՝ չնայած այն բանի, որ ԿԽՄԿ-ն ն ունի կանոնավոր մուտքի իրավունք,
վկայակոչում է մտահոգիչ ապացույցներն այն մասին, որ Ադրբեջանը, Թուրքիայի օգնությամբ, օգտագործել է սիրիացի վարձկաններին:
Վեհաժողովը դատապարտում է վերջին 30 տարիների ընթացքում Ադրբեջանում, մասնավորապես՝ Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը և դատապարտում է վեցշաբաթյա պատերազմի ժամանակ մշակութային ժառանգությանը միտումնավոր հասցված վնասը, Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու, Շուշիում Ղազանչեցոց եկեղեցու կանխամտածված գնդակոծությունը, ինչպես նաև հակամարտության ընթացքում և դրանից հետո այլ եկեղեցիների ու գերեզմանների ավիրումը կամ վնասումը;
- նախկին ավերածությունների լույսի ներքո՝ շարունակում է մտահոգվել բազմաթիվ հայկական եկեղեցիների, վանքերի ապագայի շուրջ՝ այդ թվում Խութավանքի/Դադիվանքի վանքի, խաչքարերի և մշակութային ժառանգության այլ տեսակների մասին, որոնք անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ;
- իր մտահոգությունն է հայտնում Ադրբեջանում զարգացող "Կովկաս-Ալբանական" ժառանգությունը քարոզող հորինվածքի վերաբերյալ՝ փոխարինելու համար այն, ինչ համարվում է "հայկական" մշակութային ժառանգություն;
- առաջարկում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ուսումնասիրել զարգացող հորինվածքը, որը քարոզում է "Կովկասյան ալբանացիների" ժառանգությունը, համոզվելու համար, որ այն չի շահարկվում կողմերից մեկի կողմից:
Բանաձևի ընդունումից առաջ ԵԽԽՎ-ում բավականին բարդ ու լարված քննարկում է տեղի ունեցել. Նախ հայկական կողմի առաջարկով բանաձևի վերնագրում հայ-ադրբեջանական հակամարտություն բառից հետո ավելացվեց «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն» բառերը:
Բանաձեւում ադրբեջանական կողմից առաջարկով ավելացվեց, որ ԵԽԽՎ-ն մտահոգություն է հայտնում առ այն, որ անդամ երկրներն իրենց հանձնառությունները չեն կատարում, այդ պատճառով էլ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները վերջին 30 տարիների ընթացքում նկատելի արդյունքներ չեն տվել:
Ադրբեջանական պատվիրակությունը նաև առաջարկություն էր ներկայացրել բանաձևում Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու անվանումը դարձնել Ղազանչեցոց/Ղազանչի: Հայկական պատվիրակությունը դեմ արտահայտվեց՝ նշելով, որ այն կառուցվել է հայերի կողմից հայերի համար, սակայն, առաջարկությունն ընդունվեց ԵԽԽՎ մեծամասնության կողմից:
Ադրբեջանական կողմն առաջարկեց նաեւ բանաձևում ավելացնել, որ հայ վարձկաններ են մասնակցել պատերազմին, այս առաջարկը չանցավ:

На пленарном заседании осенней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы 80 голосами «за», 18 «против» и 3 «воздержавшихся» была принята резолюция «Последствия гуманитарных проблем армяно-азербайджанского конфликта», которая была подготовлена на основе отчета докладчика комитета ПАСЕ по миграции, беженцам и вынужденным переселенцам Пола Гавана.
В резолюции говорится, что Армения и Азербайджан при вступлении в Совет Европы взяли на себя обязательство разрешить конфликт только мирными средствами, а 44-дневная война нарушает эти обязательства и должна получить надлежащий отклик со стороны СЕ.
Подчеркивается, что, согласно имеющимся данным, в ходе войны погибли или без вести пропали свыше 3900 армянских и 2900 азербайджанских военнослужащих. Погибли 163 армянских и 548 азербайджанских гражданских лиц. Без вести пропали 243 армянских и 7 азербайджанских гражданских лиц.
Ассамблея в докладе отметила, что ЕСПЧ обеспокоен тем, что азербайджанцы держат в плену 188 армян (некоторые их которых возвращены в Армению).
Ассамблея также высказала обеспокоенность судьбой примерно 30 армян, которых видели, засняли на видео (фото) в плену, но о месте нахождения которых нет никакой информации. ПАСЕ обеспокоена в связи с утверждениями о том, что эти лица, возможно, были убиты. Следовательно, Ассамблея призывает власти Азербайджана провести расследование этих фактов и предоставить соответствующую информацию ЕСПЧ и Армении.
ПАСЕ также выразила обеспокоенность в связи с условиями ареста 48 армян, взятых в плен после объявления трехстороннего заявления, которые все еще пребывают в неволе, большинство из которых подверглись или подвергаются ускоренным уголовным судебным разбирательствам, что поднимает вопрос о необходимости справедливого судебного разбирательства в соответствии с Европейской конвенцией о правах человека. Ассамблея призывает власти Азербайджана освободить всех оставшихся пленных и вернуть их в Армению без дальнейших задержек.
Ассамблея также призвала Европейский Комитет по предупреждению пыток совершить внеочередной визит, несмотря на то, что МККК имеет право регулярного доступа, а также ссылается на вызывающие обеспокоенность доказательства использования сирийских наемников Азербайджаном при содействии Турции.
ПАСЕ также осудила уничтожение за последние 30 лет армянского культурного наследия в Азербайджане, в частности, в Нахиджеване, и преднамеренный ущерб, причиненный культурному наследию в ходе шестинедельной войны, преднамеренный обстрел церкви Казанчецоц в Шуши, а также разрушение и уничтожение в ходе конфликта и после него других церквей и кладбищ.
В свете прошлых разрушений все еще существуют опасения по поводу будущего многочисленных армянских церквей и монастырей, включая монастыря Хутаванк / Дадиванк, хачкаров и других видов культурного наследия, которые перешли под контроль Азербайджана. Высказана обеспокоенность и по поводу фальсификации «кавказско-албанского» наследия в Азербайджане для замены того, что считается «армянским» культурным наследием. ЮНЕСКО предлагается изучить развивающуюся фальсификацию, которая пропагандирует наследие «кавказских албанцев», чтобы убедиться в том, что все это не спекулируется ни одной из сторон.
До принятия резолюции в ПАСЕ имело место достаточно сложное и напряженное обсуждение. Прежде всего, по предложению армянской стороны, после сочетания слов «армяно-азербайджанский конфликт» в заголовке резолюции была добавлена формулировка «нагорно-карабахский конфликт».
По предложению же азербайджанской стороны, было добавлено то, что ПАСЕ обеспокоена тем, что государства-члены не выполняют взятые на себя обязательства, поэтому переговоры между Арменией и Азербайджаном за последние 30 лет не дали ощутимых результатов.
Азербайджанская делегация также предложила в резолюции изменить название церкви Сурб Казанчецоц на Казанчецоц / Казанчи. Армянская делегация возразила, отметив, что он был построен армянами для армян, но предложение было принято большинством членов ПАСЕ.
Азербайджанцы также предложили добавить в резолюцию то, что в войне участвовали армянские наемники, но данное предложение не прошло.