Շատ մոտ ապագայում կսկսվեն 44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննող հանձնաժողովի աշխատանքները։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 28-ին, Ազգային ժողովում՝ լրագրողների հետ զրույցում, ասաց ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Հիմա ընթանում է շատ ակտիվ աշխատանքային փուլ։ Հայտարարել, որ ստեղծված է, համարեք, որ դա ամենահեշտ գործն է։ Բայց ունենք իրավական խնդիրներ աշխատանքի կազմակերպման հետ կապված։ Քառօրյայի փորձ ունենք, որտեղ մենք երկու ամիս ժամանակ կորցրինք այդ կազմակերպչական խնդիրների վրա, և եթե այդ երկու ամիսն ավել ունենայինք գուցե ավելի հասանելի նյութեր ապահովեինք մեր եզրակացության մեջ այն մարդկանց համար, որոնք գաղտնիության հետ խնդիր չունեին։ Իսկ ապագայում համոզված եմ լայն հասարակությանը մեր քառօրյայի եզրակացությունը հասանելի լինելու է»,- նշեց նա։
Քոչարյանի խոսքով՝ 44-օրյա պատերազմը Կառավարության ծրագրի կարևորագույն ուսումնասիրման ենթակա հարցերից է։
«Ընդդիմությունն էլ պետք է գիտակցի  դրա կարևորությունը, ոչ թե շարադրեն իրավական ձևակերպումներ հետևյալ բովանդակությամբ՝ ես գալիս եմ նախագահի տեղակալ, որ քննիչ հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները կատարեմ։ Դա իրավական լուծում չէ։ Իրավական լուծումը դրված է հանձնաժողովի վրա՝ ըստ Սահմանադրության։ Եթե որևէ մեկը գիտությունների թեկնածու պարոն Ղազինյանին այդպիսի սխալ իրավական ուղենիշ է նշել, իրենց պրոբլեմն է»,- ընդգծեց Անդրանիկ Քոչարյանը։

В ближайшее время начнется работа следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 28 сентября председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и национальной безопасности Андраник Кочарян.
«Сейчас очень активная рабочая фаза. Но имеются правовые проблемы, связанные с организацией работы. У нас имеется опыт по части четырехдневной войны, когда на организационные проблемы мы потеряли целых 2 месяца. Если бы у нас были эти лишние 2 месяца, возможно, мы обеспечили более доступные материалы в нашем заключении для тех людей, у которых не было проблем с конфиденциальностью. А в будущем, уверен, наше заключение по четырехдневной войне будет доступно широкой общественности», - заявил Андраник Кочарян.
По его словам, 44-дневная война - один из важных вопросов, который, согласно программе кабмина, предстоит изучить. «Оппозиция тоже должна осознавать важность всего этого, а не диктовать правовые формулировки следующего содержания: я становлюсь заместителем председателя для исполнения обязанностей председателя следственной комиссии. Это отнюдь не правовое решение. Правовое решение возложено на комиссию, согласно Конституции. Если кто-то кандидату наук, господину Казиняну подсказал такую ошибочную правовую норму, то это уже их проблема», - подчеркнул Андраник Кочарян.