ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն անտեսել է Աֆղանստանից զորքերը դուրս բերելու ժամանակ ամերիկացի գեներալների խորհուրդները։ Այս մասին հայտարարել է շտաբերի պետերի միացյալ կոմիտեի ղեկավար, գեներալ Մարկ Միլին, գրում է The Hill-ը։
Կոնգրեսի լսումների ժամանակ զինվորականները Աֆղանստանում 20-ամյա պատերազմը, որի ընթացքում զոհվել է 2461 ամերիկացի, անվանել են «ռազմավարական ձախողում»: Նրա խոսքով՝ ինքը եւ ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության պետ, գեներալ Ֆրենկ ՄքՔենզին ի սկզբանե Բայդենին առաջարկել են չհանել բոլոր զորքերը եւ թողնել մի քանի հազար զինվոր՝ թալիբների կողմից Քաբուլի հնարավոր զավթումը կանխելու համար: Սակայն գեներալի խոսքով՝ Բայդենն անտեսել է խորհուրդը: Գեներալի խոսքով՝ Պենտագոնը պետք է մոտ 2,5 հազար զինվոր թողներ Աֆղանստանում:
Թալիբները իշխանության են եկել Քաբուլում օգոստոսի 15-ին՝ Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի հիմնական մասի դուրսբերումից հետո: Մինչեւ օգոստոսի 31-ը ամերիկյան բանակն ամբողջությամբ դուրս է բերվել երկրից։ Բայդենն ասել է, որ չի զղջում իր որոշման համար։

США пожалели о выводе всех войск из Афганистана, заявил глава Объединенного комитета начальников штабов генерал Марк Милли, пишет The Hill.
На слушаниях в Конгрессе военный назвал 20-летнюю войну в Афганистане, на которой погиб 2461 американец, «стратегическим провалом». По его словам, он и глава Центрального командования США генерал Фрэнк Маккензи изначально предлагали президенту США Джо Байдену не выводить все войска и оставить несколько тысяч солдат для предотвращения возможного захвата власти в Кабуле талибами. Байден проигнорировал советы. По словам генерала, Пентагону следовало оставить в Афганистане около 2,5 тысячи военных. Милли призвал извлечь из произошедшего уроки.
Талибы пришли к власти в Кабуле 15 августа после вывода основной части американский войск из Афганистана. Полностью армия США ушла из государства к 31 августа. Американский лидер Джо Байден объяснил, что огорчен происходящим в республике, однако не жалеет о выводе войск, поскольку дальнейшее пребывание сил США в стране грозило бы большими потерями.