Ադրբեջանը բողոք է ներկայարցել ՄԻԵԴ-ում բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի մահափորձի փաստով գործի վերանայման համար։ Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Լապշինը։
«Հիանալի նորություն։ Ադրբեջանը բողոք է ներկայացրել ՝ 2021 թվականի հոկտեմբերի 11-ին ՄԻԵԴ-ում գործի վերանայման համար։ Դա բխում է մեր շահերից եւ ստորեւ կպատմեմ՝ ինչու»,-գրել է Լապշինը։
«Դեռեւս 4 ամիս առաջ՝ 20.05.2021 թ., Երբ Ստրասբուրգի Եվրոպական դատարանը վճռեց, որ Ադրբեջանը մեղավոր է ճանաչվել իմ դեմ խոշտանգումների եւ սպանության փորձի համար, ես ասացի, որ պետք է սադրել նրանց՝ բողոքարկել։Իսկ քանի որ վճիռները 98,5%-ով ուժի մեջ են մնում եւ չեն վերանայվում, ցանկացած պետության համար դա ամոթալի է։ Սա կրկնակի վնաս է Ադրբեջանի հեղինակությանը։ Եվ ես ձեզ ասացի, որ ես անգիր սովորել եմ ադրբեջանցիների մտածելակերպը, ես գիտեմ, թե ինչ կա նրանց գլխում, ինչի մասին են նրանք մտածում եւ երազում, ինչպես են վարվելու:  Հիշեք իմ խոսքերը, ես ձեզ ասացի, որ աշնանը ադրբեջանցիները կրկին կպարտվեն։ Հենց բոլորը մոռանան այդ պատմությունը, բոլորը նորից կհիշեն այն: Իսկապե՞ս։ Ես մի փոքր անհանգստացա, իսկ եթե նրանք իրենց պատկերացրածից մի փոքր ավելի գրագետ դուրս գան եւ չխայտառակվե՞ն։ Սակայն դուրս հանեցի հիմար մտքերը գլխիցս եւ ճիշտ դուրս եկա․ նրանք ճիշտ այնպիսին են, ինչպես ես պատկերացնում էի։ Իլհամ Աքբար»,-գրում է Լապշինը։
Լապշով, դու իսկապե՞ս Լապշինը չես. Ադրբեջանում զույգին կալանավորել են՝ համարելով բլոգերի ազգականներ
Ադրբեջանցի սահմանապահները վազում են շուրջբոլորը, դեսուդեն են ընկնում, ինչ-որ տեղ զանգում: Իսկ զույգը չի կարողանում հասկանալ, թե ինչ է պատահել…

Azerbaijan has lodged a complaint with the European Court of Human Rights reviewing the case of assassination attempt against blogger Alexander Lapshin. This is posted on Lapshin’s Facebook page.
“Wonderful news: Azerbaijan has lodged a complaint with the European Court of Human Rights for review of the case in the ECHR on October 11, 2021. This is in our interest, and below I will tell you way.
On May 20, 2021, when the European Court of Human Rights decided that Azerbaijan was guilty of the tortures against me and the assassination attempt, I said it was necessary to provoke them, that is, appeal, and since decisions enter into force 98.5% and aren’t reviewed, this is shameful for any state, and it causes more harm to Azerbaijan’s reputation. I had stated that I know the mindset of the Azerbaijanis very well and know what they think and dream about and how they will act. Remember that I said the Azerbaijanis will be defeated again in the fall. As soon as everyone forgets the story, they will remember it again. Really? I was a little concerned and asked myself what if they show themselves as a little more literate than they can imagine and are not humiliated? However, I got rid of these foolish thoughts and was right — the Azerbaijanis are just like I had imagined. Ilham Akbar,” Lapshin wrote.