Ադրբեջանը բողոք է ներկայարցել ՄԻԵԴ-ում բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի մահափորձի փաստով գործի վերանայման համար։ Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Լապշինը։
«Հիանալի նորություն։ Ադրբեջանը բողոք է ներկայացրել ՝ 2021 թվականի հոկտեմբերի 11-ին ՄԻԵԴ-ում գործի վերանայման համար։ Դա բխում է մեր շահերից եւ ստորեւ կպատմեմ՝ ինչու»,-գրել է Լապշինը։
«Դեռեւս 4 ամիս առաջ՝ 20.05.2021 թ., Երբ Ստրասբուրգի Եվրոպական դատարանը վճռեց, որ Ադրբեջանը մեղավոր է ճանաչվել իմ դեմ խոշտանգումների եւ սպանության փորձի համար, ես ասացի, որ պետք է սադրել նրանց՝ բողոքարկել։Իսկ քանի որ վճիռները 98,5%-ով ուժի մեջ են մնում եւ չեն վերանայվում, ցանկացած պետության համար դա ամոթալի է։ Սա կրկնակի վնաս է Ադրբեջանի հեղինակությանը։ Եվ ես ձեզ ասացի, որ ես անգիր սովորել եմ ադրբեջանցիների մտածելակերպը, ես գիտեմ, թե ինչ կա նրանց գլխում, ինչի մասին են նրանք մտածում եւ երազում, ինչպես են վարվելու:  Հիշեք իմ խոսքերը, ես ձեզ ասացի, որ աշնանը ադրբեջանցիները կրկին կպարտվեն։ Հենց բոլորը մոռանան այդ պատմությունը, բոլորը նորից կհիշեն այն: Իսկապե՞ս։ Ես մի փոքր անհանգստացա, իսկ եթե նրանք իրենց պատկերացրածից մի փոքր ավելի գրագետ դուրս գան եւ չխայտառակվե՞ն։ Սակայն դուրս հանեցի հիմար մտքերը գլխիցս եւ ճիշտ դուրս եկա․ նրանք ճիշտ այնպիսին են, ինչպես ես պատկերացնում էի։ Իլհամ Աքբար»,-գրում է Լապշինը։
Լապշով, դու իսկապե՞ս Լապշինը չես. Ադրբեջանում զույգին կալանավորել են՝ համարելով բլոգերի ազգականներ
Ադրբեջանցի սահմանապահները վազում են շուրջբոլորը, դեսուդեն են ընկնում, ինչ-որ տեղ զանգում: Իսկ զույգը չի կարողանում հասկանալ, թե ինչ է պատահել…

Азербайджан подал жалобу на пересмотр дела в ЕСПЧ по факту покушения на журналиста и блогера Александра Лапшина. Об этом на своей странице в фейсбук сообщил сам Лапшин.
«Прекрасные новости! Азербайджан подал жалобу на пересмотр дела в ЕСПЧ в Страсбурге и дело будет рассмотрено 11 октября 2021. Это целиком и полностью в наших с вами интересах и ниже расскажу, почему именно.
Еще 4 месяца назад, 20.05.2021 когда Европейский суд в Страсбурге вынес решение, признающее Азербайджан виновным в пытках и покушении на убийство в отношении меня, я сказал - надо спровоцировать их подать апелляцию. А нужно это потому, что по статистике 98,5% решений оставляются в силе и не пересматриваются и более того, проиграть суд повторно, в апелляционной инстанции (Grand Chamber) это постыдно для любого государства. Это повторный имиджевый вред для Азербайджана. И я вам сказал, что я изучил менталитет азербайджанцев наизусть, я знаю что у них в голове, о чем они думают и мечтают, как они будут действовать.
Вспомните мои слова, я вам сказал, что осенью азербайджанцы проиграют повторно и будет снова во всех СМИ «перетираться» тема того, что режим Алиева пытал и едва не убил еврейского журналиста. Едва все забыли про эту историю, как снова все вспомнят.
Честно? Я немножко переживал, а вдруг они окажутся каплю грамотнее, чем мы их представляем и не станут позориться повторно? Но отогнал от себя глупые мысли и оказался прав, они именно такие, какими мы их представляем. Ильхам Акбар», - написал блогер.