Առնվազն ինը մարդ է զոհվել, եւս 11-ը համարվում են անհետ կորած Ֆիլիպիններում «Կոմպասու» արեւադարձային փոթորկի ժամանակ տեղացած հորդառատ անձրեւների հետեւանքով: Այս մասին հայտնում է Agence France-Presse-ը՝ վկայակոչելով տեղական իշխանությունները:
Նրա խոսքով՝ աղետների կառավարման ազգային վարչությունը հաստատել է, որ Բենգեթ նահանգում չորս մարդ սողանքների զոհ է դարձել, եւս մեկը խեղդվել է Կագայան նահանգում: Անհայտ կորած է համարվում Լուսոն կղզու յոթ բնակիչներ:
«Տասնմեկ քաղաքապետարաններ հեղեղվել են, բայց այսօր ամեն ինչ հանգիստ էր»,- AFP ին ասել է Կագայան նահանգի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Ռոջելիո Սենդինգը: Նա հավելել է, որ հիմնական ճանապարհներն ու կամուրջները դեռ ողողված են, սակայն ջուրը սկսել է երեքշաբթի նահանջել:
Նմանատիպ իրավիճակ է պահպանվում նաեւ Պալավան նահանգում, որտեղ աղետը չորս մարդու կյանք է խլել, եւս չորս մարդ անհետացել է: Մոտ յոթ գյուղ շարունակում է մնալ հեղեղված, հայտնել են տեղի արտակարգ իրավիճակների ծառայությունները:
Խաղաղ օվկիանոսում հոկտեմբերի 11-ին ձեւավորվել էր «Կոմպասու» արեւադարձային փոթորիկը: Այն դարձել է 18-րդն այդ սեզոնում:

По меньшей мере девять человек погибли, еще 11 числятся пропавшими после того, как тропический шторм Kompasu, сопровождаемый сильными ливнями, обрушился на Филиппины. Об этом сообщило Agence France-Presse со ссылкой на местные власти.
По его данным, в национальном управлении по борьбе со стихийными бедствиями подтвердили, что четыре человека в провинции Бенгет стали жертвами оползней, еще один утонул в провинции Кагаян. Семеро жителей острова Лусон числятся пропавшими.
«Одиннадцать муниципалитетов были затоплены, но сегодня утром все утихло», - сказал AFP Рохелио Сендинг, офицер, ответственный за связи с общественностью в провинции Кагаян. Он добавил, что главные дороги и мосты все еще затоплены, однако во вторник вода начала отступать.
Аналогичная ситуация сохраняется и в провинции Палаван, где стихия унесла жизни четырех человек, еще четверо пропали. Затопленными остаются около семи деревень, сообщили в местных экстренных службах.
Тропический шторм Kompasu сформировался в Тихом океане 11 октября. Он стал 18-м по счету в этом сезоне в Азии.