Ղրիմում, ծավալել է դիրիժորական և երաժշտահասարակական գործունեություն: Որպես կոմպոզիտոր ձևավորվել է ռուսական և հայկական մշակույթների ազդեցությամբ։
1924 թ-ից Սպենդիարյանը ապրել է Երևանում: Այդ շրջանում ստեղծել է «Երևանյան էտյուդները» և ավարտին հասցրել հայկական երաժշտական թատրոնի լավագույն ստեղծագործություններից մեկը՝ «Ալմաստ» հերոսահայրենասիրական օպերան (ըստ Հ. Թումանյանի «Թմկաբերդի առումը» պոեմի, լիբրետոն` Ս. Պարնոկի):
Սպենդիարյանը մեծ դեր է ունեցել հայկական ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի ձևավորման գործում՝ հարստացրել է հայկական երաժշտությունը նոր թեմաներով, ընդարձակել ժանրերը, հիմք դրել հայկական ազգային սիմֆոնիզմին։ Նրա «Ղրիմի էսքիզները», «Երեք արմավենի», «Երևանյան էտյուդները» և այլ սիմֆոնիկ գործեր հայկական սիմֆոնիկ երաժշտության դասական նմուշներ են:
Երևանում ստեղծվել է Սպենդիարյանի տուն-թանգարանը: Կոմպոզիտորի անունն են կրում Երևանի օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը (1933 թ.) և թիվ 1 երաժշտական դպրոցը:
Դիմերես՝ Սպենդիարյանի հուշարձանը (քանդակագործներ` Ա. Սարգսյան, Ղ. Չուբարյան, ճարտարապետներ` Գ. Աղաբաբյան, Ֆ. Դարբինյան, 1953 թ.)` Օպերայի և բալետի թատրոնի շենքի (ճարտարապետ` Ա. Թամանյան, 1932 թ.) ֆոնին, և պարուհի:
Դարձերես՝ Սպենդիարյանի դիմապատկերը, «Երեք արմավենի» ստեղծագործության նոտաների էջեր, ջութակի, թանաքամանի և արմավենիների ոճավորված պատկերներ:

On October 13, 2021 the Central Bank of Armenia puts into circulation the silver collector coin dedicated to the 150th anniversary of Alexander Spendiaryan’s birth.
Alexander Spendiaryan (1871-1928) is a great Armenian composer, conductor, pedagogue, a musical and social activist, People’s Artist of the Armenian SSR (1926).
In 1892-1894 Spendiaryan studied the theory of composition with N. Klenovsky in Moscow, and in 1896-1900 with N. Rimsky-Korsakov in St. Petersburg. He lived in the Crimea, got involved with conductor’s and musical and social activities. As a composer, he was influenced by Russian and Armenian cultures.
Since 1924 Spendiaryan lived in Yerevan. During that period he wrote the “Yerevan Etudes” and completed the heroic-patriotic opera “Almast” (by H. Tumanyan’s poem “The Siege of the Tmouk Castle”, libretto by S. Parnok) – one of the best works of the Armenian music theater.
Spendiaryan played a great role in the formation of the Armenian National Composer School – he enriched Armenian music with new themes, expanded the genres, laid the foundation of the Armenian national symphony. His “Crimean Sketches”, “Three Palms”, “Yerevan Etudes” and other symphonic works are classic samples of Armenian symphonic music.
The Spendiaryan House-Museum was established in Yerevan. The Yerevan National Academic Opera and Ballet Theater (1933) and Music School No. 1 carry the name of the composer.
Obverse: the monument to Spendiaryan (sculptors: A. Sargsyan, Gհ. Chubaryan, architects: G. Aghababyan, F. Darbinyan, 1953) against the background of the Opera and Ballet Theater building (architect A. Tamanyan, 1932) and a dancer.
Reverse: Spendiaryan’s portrait, note pages of the “Three Palms”, stylized images of a violin, inkwell and palm trees.