Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մհեր Արղամանյանի նախագահությամբ, այսօր՝ հոկտեմբերի 13-ին, մերժեց Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի կալանավորումն անփոփոխ թողնելու եւ նրան գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդությունը մերժելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ բողոքը։
Նշենք, որ Առուշանյանը մեղադրվում է ընտրակաշառք տալու մեջ, նա հուլիսի 16-ից կալանքի տակ է։
Հիշեցնենք՝ ըստ ՀՔԾ հաղորդագրության՝ Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի ղեկավար, «Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակի 32-րդ համարը զբաղեցնող Ա.Ա.-ն, հիշյալ դաշինքի օգտին առավելագույն քվեներ ապահովելու եւ ընտրություններում ցանկալի արդյունք արձանագրելու անձնական եւ խմբային շահերից ելնելով` նախապատրաստել է ծանր հանցագործություն, այն է` երկու եւ ավելի ընտրողի կաշառք տալը:
Ըստ Առուշանյանի պաշտպանների՝ մեղադրանքի հիմքում Լուսինե Ավետյանի մեղադրական բնույթի ցուցմունքն է։ Հիշեցնենք, որ այս քրեական գործով սկզբում կալանավորված էր Ավետյանը, ինչպես պաշտպաններն են պնդում, նրա ցուցմունքից հետո որպես մեղադրյալ ներգրվեցին Առուշանյանին։ Առուշ Առուշանյանի՝ կալանքի տակ հայտնվելուց հետո Ավետյանն ազատ էր արձակվել։
Նշենք, որ Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանը մասնակցում է ՏԻՄ ընտրություններին «Վերածնվող Հայաստան» եւ «Ազգային օրակարգ» կուսակցությունների կազմած դաշինքով. դաշինքը կրում է «Առուշ Առուշանյան» անունը։

The Criminal Court of Appeal of Armenia today rejected the appeal against the first instance court to reject the motion to leave the arrest of Mayor of Goris Arush Arushanyan unchanged and release him on bail.
Arushanyan is charged with giving a bribe and has been in custody since July 16.
According to the press release of the Special Investigation Service, Mayor of Goris of Syunik Province, number 32 on the electoral list of the opposition “Armenia” alliance Arush Arushanyan organized a heavy crime (giving bribe to two or more voters) in order to ensure maximum votes for the alliance and record the desired result in the elections proceeding from personal and group interests.
According to Arushanyan’s defense attorneys, the accusatory testimony of Lusine Avetyan lies at the core of the charge.
Mayor of Goris Arush Arushanyan is running in the local self-government elections through the alliance consisting of Reviving Armenia and National Agenda political parties and named “Arush Arushanyan Alliance”.