Ռուս խաղաղապահների հետ ամենօրյա ինտենսիվ աշխատանքի միջոցով նոյեմբերի 17-ից հետո մենք փորձ արեցինք վերադարձնել ռմբապաստարաններում թաքցրած գույքը։ Խոսքը այն պահեստարանների մասին է, որոնք 44-օրյա պատերազմից հետո մնացել են ադրբեջանցիներին։ Այս մասին հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ Ազգային ժողովում Մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնած աշխատանքային քննարկման ժամանակ ասաց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Լուսինե Կարախանյանը։
Այնուամենայնիվ, ինչպես նշեց նախարարը, բոլոր փորձերը ձախողվեցին։
«Հայկական կողմը գործ ունի ծայրահեղ ագրեսիվ հարեւանի հետ, որի հետ չափազանց դժվար է շփվել եւ բանակցություններ վարել։ Բայց, շնորհիվ ռուս խաղաղապահների, մեզ մոտ է մնում, օրինակ, Դադիվանքը։ Այնտեղ 6 հոգեւորական կա։ Բայց, պայմանավորվածության համաձայն, որը ձեռք է բերվել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի եւ Մոսկվայի եւ Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլի մոսկովյան հանդիպման ժամանակ, ուխտագնացությունը Դադիվանք կվերականգնվի»,- ընդգծեց Կարախանյանը։

Путем интенсивной ежедневной работы с российскими миротворцами после 17 ноября нами была предпринята попытка возврата спрятанного в бомбоубежищах имущества. Речь идет о хранилищах, которые, после 44-дневной войны, остались за азербайджанцами. Об этом в Национальном Собрании Армении в ходе рабочего обсуждения, инициированного постоянной парламентской Комиссией по защите прав человека и общественным вопросам, 14 октября заявила министр образования, науки, культуры, и спорта Нагорно-Карабахской Республики Лусине Караханян.
Тем не менее, как отметила министр, все попытки провалились.
«Армянская сторона имеет дело с крайне агрессивными соседями, с которыми крайне сложно общаться и вести переговоры. Но, благодаря российским миротворцам, у нас, к примеру, остается Дадиванк. Там находится 6 духовных служителей. На данный момент паломничество в Дадиванк временно приостановлено. Однако, согласно договоренности, достигнутой в ходе московской встречи Католикоса всех армян Гарегина Второго и Патриарха Московского и всея Руси Кирилла, паломничество в Дадиванк будет возобновлено», - подчеркнула Караханян.