Ռուս խաղաղապահների հետ ամենօրյա ինտենսիվ աշխատանքի միջոցով նոյեմբերի 17-ից հետո մենք փորձ արեցինք վերադարձնել ռմբապաստարաններում թաքցրած գույքը։ Խոսքը այն պահեստարանների մասին է, որոնք 44-օրյա պատերազմից հետո մնացել են ադրբեջանցիներին։ Այս մասին հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ Ազգային ժողովում Մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնած աշխատանքային քննարկման ժամանակ ասաց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Լուսինե Կարախանյանը։
Այնուամենայնիվ, ինչպես նշեց նախարարը, բոլոր փորձերը ձախողվեցին։
«Հայկական կողմը գործ ունի ծայրահեղ ագրեսիվ հարեւանի հետ, որի հետ չափազանց դժվար է շփվել եւ բանակցություններ վարել։ Բայց, շնորհիվ ռուս խաղաղապահների, մեզ մոտ է մնում, օրինակ, Դադիվանքը։ Այնտեղ 6 հոգեւորական կա։ Բայց, պայմանավորվածության համաձայն, որը ձեռք է բերվել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի եւ Մոսկվայի եւ Համայն Ռուսիո պատրիարք Կիրիլի մոսկովյան հանդիպման ժամանակ, ուխտագնացությունը Դադիվանք կվերականգնվի»,- ընդգծեց Կարախանյանը։

Through intensive daily work with Russian peacekeepers, after November 17, we made an attempt to return the property hidden in the bomb shelters. We are talking about the stockrooms that were left to the Azerbaijanis after the 44-day war. The Minister of Education, Science, Culture and Sports of Artsakh (Nagorno-Karabakh), Lusine Karakhanyan, said this during a working discussion Thursday at the National Assembly of Armenia.
However, as the minister mentioned, all the aforesaid attempts have failed.
"The Armenian side is dealing with an extremely aggressive neighbor with whom it is extremely difficult to communicate and conduct negotiations. But thanks to the Russian peacekeepers, Dadivank [Monastery], for example, stays with us. There are six clergymen there. But, according to the agreement reached during the Moscow meeting of Catholicos of All Armenians Karekin II and Patriarch Kirill of Moscow and All Russia, the pilgrimage to Dadivank will be resumed," Karakhanyan stressed.