Խոսքը Արցախի Նոր Շեն համայնքի մասին է, որի անմիջական հարևանությամբ են տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերի դիրքերը: Արցախի Հարավ և մի քանի այլ քաղաքացիական բնակավայրի ուղղությամբ ևս կրակոցներ են արձակվել: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
Ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակումից Արցախում վիրավորում է ստացել 6 զինծառայող, որոնցից երկուսի վիճակը ծանր է:
«Քիչ առաջ խոսեցի Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի հետ, ով այս պահին այցելել է զինվորական հոսպիտալ, քննարկեցինք մանրամասները:
Սա ադրբեջանական իշխանությունների ցեղասպան, ֆաշիստական քաղաքականության ուղիղ արդյունքն է:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունը հայկական քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ լրջագույն սպառնալիք է մարդկանց անվտանգության ու խաղաղ համար, նրանց կյանքի իրավունքի ոտնահարում է:
Հաշվի առնելով, որ Արցախի պաշտպանության բանակի դիրքերը Նոր Շեն ու մյուս համայնքների անմիջական հարևանությամբ պաշտպանում են քաղաքացիական բնակիչների կյանքն ու անվտանգությունը, ակնհայտ է, որ վիրավորում ստացած բոլոր զինվորների առողջությանը վնաս պատճառելու համար ադրբեջանական զինված ուժերն ուղիղ պատասխանատվություն են կրում իրենց հանցավոր արարքների համար»,- հայտնել է Թաթոյանը:

Six servicemen received injuries after the attack of Azerbaijani Armed Forces in Artsakh, and two of them are in critical condition, as reported Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan.
“This concerns Nor Shen village of Artsakh (Nagorno-Karabakh) (the military posts of the Azerbaijani Armed Forces are deployed right next to the village); gunshots were also fired in the direction of Harav village and several other civilian settlements of Artsakh.
A short while ago, I talked to Human Rights Defender of Artsakh Gegham Stepanyan, who visited the military hospital where we discussed the details.
This is the direct result of the genocidal and fascist policy of the Azerbaijani authorities.
The presence of the Azerbaijani Armed Forces in the vicinity of Armenian civilian settlements poses a serious threat to the security and peace of people and is a violation of their right to life.
Taking into consideration the fact that the military posts of the Defense Army of Artsakh next to the Nor Shen village and other communities protect the life and security of civilians, it is clear that the Azerbaijani Armed Forces are directly responsible for their criminal acts that caused harm to the health of all the soldiers who received injuries,” Tatoyan wrote.