Մոտ 3 միլիարդ մարդ՝ աշխարհի բնակչության մոտ 40 տոկոսը, չի կարող իրեն առողջ սննդակարգ թույլ տալ: Այս մասին ուրբաթ հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը Պարենի համաշխարհային օրվա կապակցությամբ տեսաուղերձի ժամանակ:
«Այսօր մարդկության 40 տոկոսը չի կարող իրեն առողջ սննդակարգ թույլ տալ: Դա 3 միլիարդ մարդ է,- ասել է նա:- Սովն աճում է, աճում է թերսնված եւ ճարպակալած մարդկանց թիվը»:
Գուտերեշը նշել է, որ կորոնավիրուսի համավարակի եւ դրա հետեւանքով առաջացած խնդիրների արդյունքում իրավիճակը լրջորեն վատթարացել է. մոտ 140 միլիոն մարդ այժմ սննդի պակաս է զգում: «Միեւնույն ժամանակ, սննդամթերք աճեցնելու, սպառելու եւ վերամշակելու եղանակները մեծ բեռ են մեր մոլորակի համար: Դրանք աննախադեպ ծանրաբեռնվածություն են ստեղծում մեր ռեսուրսների, կլիմայի եւ շրջակա միջավայրի համար եւ տրիլիոնավոր դոլարներ են արժենում»,- հավելել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը:

Примерно 3 млрд человек - около 40% всего населения Земли - не могут позволить себе здоровое питание. Об этом заявил в пятницу генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в видеообращении по случаю Всемирного дня продовольствия.
«Сегодня 40% человечества не могут позволить себе здоровое питание. Это 3 млрд человек, - сказал он. - Растет голод, растет количество недоедающих, а также страдающих ожирением».
Гутерриш отметил, что в результате пандемии коронавируса и вызванных ею проблем в экономике ситуация серьезно ухудшилась - нехватку еды сейчас испытывают около 140 млн человек. «В то же время те способы, с помощью которых мы выращиваем, потребляем и утилизируем продовольствие, тяжелым бременем ложатся на нашу планету. Они создают беспрецедентный груз для наших ресурсов, климата и окружающей среды, а также обходятся нам в триллионы долларов», - добавил генеральный секретарь ООН.