Հոկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացել Արցախի պաշտպանության բանակի հենակետերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վեց զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի վիրավորումներ։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Երկու զինծառայողների վիճակը բժիշկների կողմից գնահատվել է ծանր։ Առավոտյան Ստեփանակերտի զինվորական հոսպիտալում և Հանրապետական բժշկական կենտրոնում այցելել եմ տղաներին և ծանոթացել նրանց իրավիճակին․ կատարված վիրահատություններից հետո նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Հոկտեմբերի 15-ին ադրբեջանական կողմից թիրախավորվել է նաև ԱՀ Պաշտպանության բանակի սանիտարական մեքենան, որի հետևանքով տուժողներ չկան: Այս միջադեպի կապակցությամբ հարկ է հատուկ նշել, որ ադրբեջանական կողմը ոչ միայն հերթական անգամ կոպտորեն խախտել է հրադադարի ռեժիմը, այլև հստակ թիրախավորել է հումանիտար գործառույթ իրականացնող օբյեկտ, որը միջազգային իրավունքով հատուկ պահպանության ներքո է։
Գրանցված միջադեպերը  հերթական անգամ ապացուցում են ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ և լկտի պահվածքը և նրանց նպատակադրությունը ուժի կիրառմամբ և առհասարակ բոլոր մեթոդներով խաթարելու բնականոն կյանքը Արցախում, հայաթափելու և էթնիկ զտման ենթարկելու Արցախի հայությանը։
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական զինված  ուժերի կողմից ուղիղ թիրախային հարված է հասցվել Արցախի ՊԲ այն հենակետի ուղղությամբ, որը տեղակայված է Նորշեն խաղաղ բնակավայրերից մի քանի մետր հեռավորության վրա։ Սա ինքնին փաստում է, որ հայ զինծառայողները իրականացնում են բացառապես խաղաղ բնակչության կյանքի, առողջության իրավունքի պաշտպանության գործառույթ, այնինչ մեր խաղաղ բնակավայրերի մերձակայքում տեղակայված ադրբեջանական հենակետերը իրենց ներկայությամբ ու ագրեսիվ պահվածքով ուղիղ սպառնալիք են հանդիսանում խաղաղ բնակավայրերի համար։ Դրանց անհապաղ հեռացումը կարևոր է քաղաքացիական բնակչության իրավուքների՝ մասնավորապես կյանքի իրավունքի պաշտպանության համար։
Միևնույն ժամանակ խաղաղության պահպանման առաքելությամբ Արցախում տեղակայված ռուսական ուժերը և միջնորդները պետք է ունենան ոչ թե միջադեպերը պոստ-ֆակտում արձանագրելու գործառույթ, այլ հրադադարի խախտման ցանկացած միջադեպ արդյունավետ հետաքննելու և դրանց կրկնությունը կանխելու իրավասություն և հստակ մեխանիզմներ։ Խաղաղության իրական պահպանման տեսանկյունից  շատ կարևոր է նաև ռուսական խաղաղապահ հենակետերի մշտական տեղակայումը և ներկայությունը Արցախի սահմանային դարձած բոլոր բնակավայրերում։
Գրանցված միջադեպերը ևս մեկ արձանագրումն են այն բանի, որ խաղաղ գոյակցության շուրջ ադրբեջանական թեզերը կեղծ են, առանց այդ ուղղությամբ  իրական նպատակների, և միտված են թոզ փչելու միջազգային հանրության և ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող կողմերի աչքերին։
Խաղաղության և համակեցության վերաբերյալ ադրբեջանական հայտարարությունները լոկ խոսքեր են, որոնց տակ Ադրբեջանը առաջ է մղում իր հայատյաց, ցեղասպան և ֆաշիստական օրակարգը։
Միջազգային կազմակերպությունները, առանձին պետությունները բաց աչքերով պետք է նայեն առկա իրավիճակին և կողմերի իրական նպատակներին և գործողություններին՝ չտրվելով ադրբեջանական մանիպուլյացիաներին։ Նրանց անտարբերությունը վերջնականապես խորտակում է մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրակարգը և վտանգի տակ դնում դրա կիրառական նշանակությունը՝ այն վերածելով լոկ գեղեցիկ խոսքերի բառակույտի՝ առանց այն պաշտպանելու իրական ցանկության և վճռականության»։

Безразличие международного сообщества к Арцаху ставит под серьезную угрозу практическое значение защиты прав человека. Об этом говорится в заявлении, распространенном аппаратом омбудсмена Арцаха.
«ВС Азербайджана 14 октября открыли огонь по опорным пунктам Армии обороны Арцаха, в результате чего шесть военнослужащих получили ранения различной степени тяжести. Состояние двух военнослужащих врачи оценили как тяжелое. Утром омбудсмен Гегам Степанян посетил Степанакертский военный госпиталь и Республиканский медицинский центр и ознакомился с их состоянием. После проведенных операций их жизни ничего не грозит.
15 октября азербайджанская сторона также нанесла удар по машине скорой помощи Армии обороны Арцаха, никто не пострадал. В связи с этим инцидентом следует отметить, что азербайджанская сторона не только в очередной раз грубо нарушила режим прекращения огня, но и явно нанесла удар по объекту, выполняющему гуманитарную функцию, который находится под особой защитой в соответствии с международным правом.
Зафиксированные инциденты еще раз доказывают агрессивное, дерзкое поведение азербайджанской стороны, ее намерение применить силу, всеми способами нарушить нормальную жизнь в Арцахе, выселить армян, подвергать этнической чистке арцахских армян.
Примечательно, что ВС Азербайджана нанесли прямой удар по позициям Армии обороны Арцаха, которые находятся в нескольких метрах от мирного населенного пункта Норшен. Это само по себе доказывает, что армянские военнослужащие исполняют исключительно функцию защиты жизни и здоровья мирного населения, в то время как азербайджанские базы, расположенные вблизи наших мирных населенных пунктов, из-за своего агрессивного поведения представляют для них прямую угрозу. Крайне важно их немедленное удаление для защиты прав гражданского населения, в частности права на жизнь.
В то же время российские миротворческие силы, дислоцированные в Арцахе, и международные посредники не должны иметь функции постфактумной регистрации инцидентов, а должны выполнять полномочия и нести ответственность за надлежащее расследование инцидентов и предотвращение их повторения․ В связи с этим с точки зрения реального миротворчества постоянное присутствие российских миротворцев во всех приграничных общинах Арцаха имеет решающее значение.
Зафиксированные инциденты являются еще одним свидетельством того, что азербайджанские тезисы о мирном сосуществовании ложные, не имеют реальных целей в этом направлении, а также нацелены на то, чтобы развеять пыль в глазах международного сообщества, сторон, заинтересованных в урегулировании азербайджано-карабахского конфликта.
Заявления Азербайджана о мирном сосуществовании – это всего лишь слова, которыми Баку продвигает свою антиармянскую, геноцидально-фашистскую повестку.
Международные организации, отдельные государства должны открытыми глазами смотреть на сложившуюся ситуацию, реальные цели и действия сторон, не поддаваясь азербайджанским манипуляциям.
Их безразличие окончательно подрывает международную повестку по защите прав человека, ставит под серьезную угрозу ее практическое значение, превращая ее в красивую связку слов без реального желания и решимости защищать их».