Աֆղանստանում իշխանությունը զավթած «Թալիբան» շարժումը հայտարարել է երկրում Բարձրագույն դատարան ստեղծելու մասին, հաղորդում է Aamaj News գործալությունը:
Լրատվականի տեղեկություններով՝ գլխավոր դատավորի պաշտոնում նշանակվել է մավլավի Աբդուլ Հաքիմ Հաքանին, նրա առաջին տեղակալն է մավլավի Մոհամադ Քասին Թուրքմանը:
«Թալիբանը», որը դուրս էր մղվել «Հյուսիսային միության» մարտիկների կողմից 2001 թվականի նոյեմբերի 13-ին, շուրջ 20 տարի անց ծավալել է մասշտաբային գործողություն Աֆղանստանում հսկողություն հաստատելու շուրջ, երբ Վաշինգտոնը հայտարարել էր 2021 թվականի գարնանը հանրապետությունում իր ռազմական արշավն ավարտելու ծրագրերի մասին: Օգոստոսի 15-ին Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Գանին վայր էր դրել լիազորություններն ու լքել երկիրը, իսկ թալիբներն առանց ռազմական գործողությունների մտել էին մայրաքաղաք: Սեպտեմբերի 6-ին արմատականները հայտարարել էին ամբողջ աֆղանական տարածքում հսկողություն հաստատելու մասին, իսկ սեպտեմբերի 7-ին հրապարակել էին ժամանակավոր կառավարության կազմը, որի լեգիտիմությունն առայժմ չի ճանաչվել որեւէ երկրի կողմից:

Захватившее власть в Афганистане движение «Талибан» объявило о создании в стране Верховного суда, сообщило агентство Aamaj News.
По его сведениям, главным судьей назначен мавлави Абдул Хаким Хаккани, его первым заместителем - мавлави Мохаммад Касим Туркман.
Выбитое из Кабула бойцами «Северного альянса» при поддержке международной коалиции во главе с США 13 ноября 2001 года движение «Талибан» спустя почти 20 лет развернуло масштабную операцию по установлению контроля над Афганистаном после того, как Вашингтон объявил весной 2021 года о планах завершить свою военную кампанию в республике. 15 августа президент Афганистана Ашраф Гани сложил полномочия и покинул страну, а талибы без боя вошли в столицу. 6 сентября радикалы заявили об установлении контроля над всей афганской территорией, а 7 сентября огласили состав временного правительства, легитимность которого пока не признала ни одна страна.