Ուղիղ եթերում իր տիկնոջը հրկիզած չինացին մահապատժի է դատապարտվել:
30-ամյա Լխամոն անցած տարվա սեպտեմբերին ուղիղ հեռարձակում էր իրականացնում, երբ սենյակ էր ներխուժել նրա նախկին ամուսինը, լցրել նրա վրա բենզին ու հրկիզել: Երկու շաբաթ անց կինը մահացել էր:
Դրանից կարճ ժամանակ անց ձերբակալվել է նրա նախկին ամուսին Թանը: Դատարանում նա սպանության մեջ մեղավոր է ճանաչվել, դատապարտվել մահապատժի եւ պարտավորվել փոխհատուցում վճարել, հաղորդում է CCTV պետական հեռուստաընկերությունը:
Դատարանը ճանաչել է այդ հանցագործությունը որպես ծայրահեղ դաժան եւ կոշտ պատժի արժանի:
CCTV-ի տվյալներով՝ Թանը ֆիզիկական բռնության էր ենթարկում Լխամոյին, բազմիցս ծեծում էր նրան նախքան 2020 թվականի հունիսին նրանց ապահարզանը: Հաջորդող ամիսներին նա հետապնդում էր կնոջն ու խնդրում դարձյալ ամուսնանալ, սակայն մերժում ստանում, ինչը հանգեցրել էր սպանության:

Китаец, который поджег свою бывшую жену в прямом эфире, приговорен к смертной казни.
30-летняя Лхамо, был фермером в тибетской автономной префектуре на юго-западе провинции Сычуань. В сентябре прошлого года она транслировала видео в прямом эфире, когда в комнату ворвался мужчина, облил ее бензином и поджег. Через две недели она умерла.
Вскоре после этого был арестован ее бывший муж Тан. В суде он был признан виновным в убийстве, приговорен к смертной казни и  выплате компенсации, сообщает государственная телекомпания CCTV.
Суд признал его преступление «крайне жестоким» и «заслуживающим сурового наказания», сообщает CCTV.
По данным CCTV, Тан подвергал физическому насилию  Лхамо, много раз избивал ее, прежде чем они развелись в июне 2020 года. В последующие месяцы он неоднократно разыскивал ее и просил снова выйти замуж, но получил отказ, что привело к убийству.