Աֆղանստանի Բաղլան նահանգի Անդարաբի շրջանում դիմադրության ճակատի երկու հրամանատարներ են զոհվել «Թալիբան» շարժման զինյալների հետ բախումների ժամանակ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է աղբյուրը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ բախումների ժամանակ ոչնչացվել են նաեւ յոթ թալիբներ:
Օգոստոսի սկզբին թալիբներն ուժեղացրել էին հարձակումը Աֆղանստանի կառավարական ուժերի դեմ, օգոստոսի 15-ին նրանք մտել էին Քաբուլ եւ հաջորդ օրը հայտարարել, որ պատերազմն ավարտված է: Օգոստոսի վերջին երկու շաբաթները Քաբուլի օդանավակայանից, որը գտնվում էր ամերիկյան զինվորականների պաշտպանության ներքո, տարհանվել էին կառավարական ուժերի հետ համագործակցող արեւմտյան քաղաքացիները եւ աֆղանցիները: Օգոստոսի 31-ի գիշերը ամերիկացի զինվորականները լքել էին Քաբուլի օդանավակայանը՝ վերջ դնելով Աֆղանստանում ամերիկյան գրեթե 20-ամյա ռազմական ներկայությանը: Սեպտեմբերի սկզբին հայտարարվել էր Աֆղանստանի ժամանակավոր կառավարության կազմը՝ Մուհամմեդ Հասան Ախունդի գլխավորությամբ, ով արտաքին գործերի նախարարն է եղել «Թալիբան»-ի առաջին կառավարման տարիներին եւ 2001 թվականից գտնվում էր ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների ներքո:

Two commanders of the Afghan resistance front were killed in clashes with Taliban militants in the Andarab region of Baghlan province in the north of the country, a source told RIA Novosti.
According to the source, seven Taliban fighters were also killed during the clashes.
In early August, the Taliban stepped up their offensive against Afghan government forces, entered Kabul on August 15, and announced the next day that the war was over.
The last two weeks of August from the airport in Kabul, which was under the protection of the US military, there was a mass evacuation of Western citizens and Afghans who collaborated with them.
On the night of August 31, the US military left the Kabul airport, ending the nearly 20-year US military presence in Afghanistan.
In early September, the composition of the interim government of Afghanistan was announced, headed by Mohammad Hasan Akhund, who served as foreign minister during the first Taliban rule and has been under UN sanctions since 2001.