Աֆղանստանի Բաղլան նահանգի Անդարաբի շրջանում դիմադրության ճակատի երկու հրամանատարներ են զոհվել «Թալիբան» շարժման զինյալների հետ բախումների ժամանակ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է աղբյուրը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ բախումների ժամանակ ոչնչացվել են նաեւ յոթ թալիբներ:
Օգոստոսի սկզբին թալիբներն ուժեղացրել էին հարձակումը Աֆղանստանի կառավարական ուժերի դեմ, օգոստոսի 15-ին նրանք մտել էին Քաբուլ եւ հաջորդ օրը հայտարարել, որ պատերազմն ավարտված է: Օգոստոսի վերջին երկու շաբաթները Քաբուլի օդանավակայանից, որը գտնվում էր ամերիկյան զինվորականների պաշտպանության ներքո, տարհանվել էին կառավարական ուժերի հետ համագործակցող արեւմտյան քաղաքացիները եւ աֆղանցիները: Օգոստոսի 31-ի գիշերը ամերիկացի զինվորականները լքել էին Քաբուլի օդանավակայանը՝ վերջ դնելով Աֆղանստանում ամերիկյան գրեթե 20-ամյա ռազմական ներկայությանը: Սեպտեմբերի սկզբին հայտարարվել էր Աֆղանստանի ժամանակավոր կառավարության կազմը՝ Մուհամմեդ Հասան Ախունդի գլխավորությամբ, ով արտաքին գործերի նախարարն է եղել «Թալիբան»-ի առաջին կառավարման տարիներին եւ 2001 թվականից գտնվում էր ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների ներքո:

Двое командующих сил Фронта сопротивления Афганистана погибли в результате столкновений с боевиками движения «Талибан» в районе Андараб в провинции Баглан на севере страны, сообщил РИА Новости источник.
Согласно источнику, в ходе столкновений также были ликвидированы семь талибов.
В начале августа талибы активизировали наступление на правительственные силы Афганистана, 15 августа вошли в Кабул и на следующий день заявили, что война окончена. Последние две недели августа из аэропорта Кабула, находившегося под охраной американских военных, шла массовая эвакуация граждан стран Запада и сотрудничавших с ними афганцев. В ночь на 31 августа американские военные покинули кабульский аэропорт, положив конец почти 20-летнему военному присутствию CША в Афганистане. В начале сентября был объявлен состав временного правительства Афганистана, который возглавил Мохаммад Хасан Ахунд, занимавший кресло главы МИД во время первого правления «Талибана» и находящийся под санкциями ООН c 2001 года.