Հռոմեական կայսրությունը շատ առումներով ձեւավորել է արեւմտյան քաղաքակրթությունը, եւ հռոմեական շատ սկզբունքներ մարմնավորվել են ժամանակակից ինստիտուտներում: Բայց, չնայած նրա քաղաքական ինստիտուտները կայուն եւ հարմարվողական են եղել, ինչը թույլ է տվել նրան ընդգրկել բնակչության տարբեր խմբերի, կայսրությունն, այնուամենայնիվ, տուժել է բազմաթիվ հակամարտություններից: Նրա կայսրերի մեծ մասը մահացել են բռնությամբ` մարտում, սպանության կամ ինքնասպանության հետեւանքով: Սան Պաուլոյի համալսարանի մաթեմատիկական եւ համակարգչային գիտությունների ինստիտուտի (ICMC-USP) հետազոտողները Սան Կառլոսում (Սան Պաուլոյի նահանգ, Բրազիլիա) ուսումնասիրել են հռոմեական կայսրերի կառավարման հետ կապված հիմնական օրինաչափությունները՝ փորձելով կազմել նրանց գոյատեւման մոդելը, հաղորդում է Planet- today-ը՝ հղում անելով Royal Society Open Science-ին:
Ընդհանուր առմամբ, Հռոմեական կայսրությունը ղեկավարել է 175 մարդ, բացառությամբ նրանց, ովքեր ինքնուրույն չեն կառավարել գահակալության ժամանակ՝ լինելով անչափահաս կամ համատիրակալ: Գիտնականները հետազոտությունը բաժանել են երկու մասի: Առաջինն ընդգրկել է Օկտավիանոս Օգոստոսից (մ.թ.ա. 63 թ. - մ.թ. 19 թ.) Մինչեւ Թեոդոսիոս I Մեծը (մ.թ. 347-395 թթ.): Երկրորդն ավելի ծավալուն է եւ լրացուցիչ ներառում է Արեւելյան կամ Բյուզանդական կայսրությունը մ․ թ․ 395թ. պառակտումից հետո, եւ ավարտվում է Կոնստանտին XI Պալեոլոգով (1405-53): Մինչ առաջին տվյալների հավաքածուն ընդամենը 69 կայսրի է դիտարկում, երկրորդը ամբողջական է եւ ընդգրկում է 175 հռոմեական կայսրերի:
Ինչպես պարզվել է, Արեւմտյան կայսրության 69 տիրակալների միայն 24,8%-ն է մահացել բնական մահով: Մնացածները բռնի մահով, մարտի դաշտում կամ պալատներում: Իսկ ահա եթե այս ցուցանիշները դիտարկենք հաշվի առնելով ավելի ուշ շրջանը, պարզվում է, որ բոլոր 175 տիրակալներից սպանվել են, ինքնասպան են եղել կամ մարտերում զոհվել են շատ ավելի քիչ մասը՝ մոտ 30%-ը:
Ընդ որում՝ հետազոտողները հայտնաբերել են մաթեմատիկական օրինաչափություններ, որոնք կապված են հռոմեական կայսրերի կառավարման հետ եւ ցույց են տվել, որ հետեւել են «ծանրակշիռ օրենքին», ինչպես այն անվանում են վիճակագրագետները: Նրանք նշել են, որ թեեւ իրադարձություններն ինքնին պատահական են թվում, հավանականության բաշխումը հայտնաբերվում է բարդ համակարգերի հետ կապված շատ այլ երեւույթներում: Այս դեպքում նրանք կազմել են «ծանրակշիռ օրենքի» մոդել, որպեսզի նկարագրեն բռնի մահից առաջ եղած ժամանակը, որը չափում է անցած ժամանակը, որն անցել է մինչեւ իր կառավարման սկզբից Հռոմեական կայսրը բռնի մահվան ենթարկվեր: Այս փոփոխականը հետաքրքիր է պատմական տեսանկյունից, քանի որ կարող է ցույց տալ որոշ օրինաչափություններ, որոնք կառավարում էին Հռոմեական կայսրության դինամիկան:
Գիտնականների կողմից հայտնաբերված հետաքրքիր օրինաչափություններից է այն, որ կայսեր բռնի մահվան վտանգն ամենաբարձրը եղել է գահակալությունից անմիջապես հետո: Գիտնականները կարծում են, որ դա կապված է եղել նոր կայսեր քաղաքական փորձի բացակայության եւ կառավարման սկզբին բնորոշ մեծ դժվարությունների հետ: Այնուհետեւ ռիսկը պարբերաբար նվազում է, քանի դեռ կայսրը 13 տարի չի կառավարել: Այդ պահին այն կրկին կտրուկ բարձրանում է: Հետազոտողները դա բացատրում են նրանով, որ մինչ այդ պահը գործող կայսեր մրցակիցները հասկացել են, որ դժվար թե բնական ճանապարհով գահ բարձրանան եւ համապատասխան քայլեր են ձեռնարկել: Հարկ է նշել, որ այս շրջադարձային պահից հետո ռիսկը կրկին նվազել է:

Римская империя во многом сформировала западную цивилизацию и многие римские принципы были воплощены в современных институтах. Но, хотя ее политические институты оказались устойчивыми и адаптируемыми, что позволило ей включать в себя различные группы населения, Империя все же страдала от многих конфликтов. Большинство ее императоров умерли насильственно - в битве, в результате убийства или самоубийства. Исследователи из Института математических и компьютерных наук Университета Сан-Паулу (ICMC-USP) в Сан-Карлосе (штат Сан-Паулу, Бразилия) изучили основные закономерности, связанные с правлением римских императоров, постаравшись составить модель их выживания, передает Planet- today со ссылкой на Royal Society Open Science.
Всего Римской империей правили 175 человек, исключая тех, кто не правил самостоятельно, будучи несовершеннолетними во время регентств или соправителей. Ученые разделили исследование на две части. Первая охватила период от Октавиана Августа (63 г. до н. э. - 19 г. н.э.) до Феодосия I Великого (347-395 г. н. э.). Вторая более обширная и дополнительно включала в себя Восточную или Византийскую империю после раскола в 395 г. н.э. , закончившуюся Константином XI Палеологом  (1405-53 гг.). В то время как первый набор данных учитывает только 69 императоров, второй полный и охватывает 175 римских императоров.
Как выяснилось, только 24,8% из 69 правителей Западной империи умерли естественной смертью. Остальные погибли насильственной смертью на поле боя или же во дворцах.  А вот если рассматривать эти показатели с учетом более позднего периода, то оказалось, что из всех 175 правителей  были убиты, покончили жизнь самоубийством или погибли в бою намного меньше - порядка 30%.
При этом исследователи выявили  математические закономерности, связанные с правлением римских императоров, и показали, что они следовали тому, что статистики называют «степенной закон». Они отметили, что хотя события сами по себе и кажутся случайными, степенные распределения вероятностей обнаруживаются во многих других явлениях, связанных со сложными системами. В данном случае они составили модель степенного закона для описания времени до насильственной смерти, которая измеряет время, прошедшее до того, как римский император перенес насильственную смерть с начала своего правления. Эта переменная интересна с исторической точки зрения, поскольку она может указывать на некоторые закономерности, которые управляли динамикой Римской империи.
Среди интересных закономерностей, обнаруженных учеными, стало то, что риск насильственной смерти императора был наиболее высок сразу после того, как он занимал трон. Ученые считают, что это было связано с отсутствием политического опыта у нового императора и большими трудностями, свойственными началу правления. Затем риск систематически снижается, пока император не правил в течение 13 лет. В этот момент он снова резко повышается. Исследователи связывают это с тем, что к этому времени соперники действующего императора понимали, что они вряд ли взойдут на престол естественным путем и предпринимали соответствующие шаги. Стоит отметить, что после этого поворотного момента риск снова снижался.