ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանն իր հոդվածում անդրադարձել է անձնագրի վավերականության ժամկետը կրճատելուն:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Հրապարակվել է Կառավարության որոշման նախագիծ, ըստ որի՝ ՀՀ քաղաքացիների անձնագրերի վավերականությունը կարող է սահմանափակվել երկու տարով: Առանց մանրամասնելու այս նախաձեռնության ծագման մասին՝ կցանկանայի հնչեցնել մի շարք հարցեր, որոնք կպահանջեն տրամաբանական և հիմնավորված պատասխաններ:
1. Արդյո՞ք նման որոշումը, եթե ընդունվի, չի սահմանափակում քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի իրավունքը և դրանով իսկ չի հակասում Սահմանադրության համապատասխան նորմերին:
2. Ինչքանո՞վ է նմանատիպ նախաձեռնությունը նպաստելու ընտրողների ցուցակի ճշգրիտ և իրատեսական կազմմանը և չի խոչընդոտելու արդյո՞ք այն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրացմանը։
3.Որքանո՞վ է այս նախագիծը բյուջեի վրա ֆիսկալ ազդեցություն ունենալու, պետությունը գումար կգանձի՞ յուրաքանչյուր նոր 2-ամյա ժամկետի համար:
4. Արդյո՞ք հաշվարկվել են նման որոշման իրականացման բոլոր կազմակերպական և տեխնիկական ասպեկտները, արդյո՞ք սա նշանակում է, որ երկու տարին մեկ հսկայական թվով մարդիկ ստիպված են գործ ունենալ պետության հետ՝ հերթ կանգնել, փաստաթղթեր կազմել, գործընթացները կլինե՞ն էլեկտրոնային ՝ ավտոմատ, թե՞ ոչ:
5. Ինչպե՞ս կազդի նման որոշումը այլ պետություններից մեր հայրենակիցների կողմից Հայաստանի՝ երկրորդ քաղաքացիություն ստանալու գործընթացի որակի և ծավալի վրա:
6. Արդյո՞ք այս որոշումը կնպաստի Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև արդյունավետ երկխոսությանը վիզային ռեժիմի ազատականացման և պարզեցման վերաբերյալ, և որքանո՞վ կշարունակվի օտարերկրյա պետությունների կողմից երկարաժամկետ (ավելի քան երկու տարի ժամկետով) վիզաների տրամադրումը:
7. Արդյո՞ք այս լուծումը հակասություններ կառաջացնի աշխատուժի ազատ տեղաշարժի առումով գործող ԵԱՏՄ նորմերի և տրամաբանության հետ:
8.Եվ ընդհանրապես, ինչո՞վ է պայմանավորված նման նախաձեռնության անհրաժեշտությունը:
Ամփոփելով ցանկանում եմ բոլորի ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքին, որ որոշումն իր ազդեցությամբ անդրադառնալու է աշխարհի 10 միլիոն հայերին։ Արդյո՞ք կան գնահատականներ՝ ինչքանո՞վ է այս առաջարկության տրամաբանությունը նպաստելու հայության համախմբվածությանը»։

Опубликован проект постановления Правительства, согласно которому срок действия паспортов граждан Армении может быть ограничен двумя годами. Об этом в своей статье отметил депутат от оппозиционного блока «Армения», бывший вице-премьер Армен Геворкян.
Не вдаваясь в подробности истоков этой инициативы, депутат озвучил ряд вопросов, на которые, по его мнению, потребуются логические и аргументированные ответы.
«1. Не ограничит ли такое решение, в случае его принятия, право граждан на свободное передвижение, и тем самым, не противоречит ли оно соответствующим нормам Конституции?
2. Насколько такая инициатива будет способствовать точному и реалистичному составлению списка избирателей, не помешает ли она реализации избирательного права граждан Республики Армения?
3. В какой степени данный проект фискально повлияет на госбюджет? Будет ли государство взимать плату за каждый новый двухлетний срок?
4. Учтены ли все организационные и технические аспекты реализации подобного решения? Означает ли это, что каждые два года огромное количество людей будет иметь дело с государством, стоять в очередях, и оформлять документы? Будут ли эти процессы осуществляться в электронном виде, автоматически или нет?»
5. Как такое решение повлияет на качество и объем процесса получения второго гражданства – Армении, нашими соотечественниками из других стран?
6. Будет ли это решение способствовать эффективному диалогу между Арменией и ЕС по либерализации визового режима?
7. Будет ли это решение противоречить нормам и логике ЕАЭС по части свободного передвижения рабочей силы?