Գորիսում ընտրությունների արդյունքներն արտացոլեցին բնակիչների արձագանքը անվտանգության ոլորտում իշխանության քաղաքականությանը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը՝ մեկնաբանելով ՏԻՄ ընտրությունները Գորիս խոշորացված համայնքում։
Նա նշեց, որ Գորիսը եւ մոտակա բնակավայրերը, որոնք իրենց վրա զգում են ադրբեջանական ագրեսիայի բոլոր հետեւանքները, չեն կարող բավարարվել իշխանության խոստումներով կամ գործողություններով, որոնք , ըստ էության, բացակայում են։
Նրա խոսքով՝ նոր ագրեսիան սպառնում է ոչ միայն Սյունիքի, այլ նաեւ Մեղրիի, Ագարակի, Գորիսի, Կապանի կամ ԼՂ տարբեր բնակավայրերի բնակիչներին։ «Այդ վտանգը սպառնում է ամբողջ երկրին։ Եվ որքան էլ թվա, թե սահմանը գտնվում է 10, 20,50 կամ 100 կմ հեռավորության վրա, տվյալ հանգամանքը չի կարող խոչընդոտ հանդիսանալ թշնամու համար, հատկապես՝ ժամանակակից պայմաններում»,-նշեց նա։
Հիշեցնենք, որ Գորիսում, նախնական տվյալներով, 18 ընտրատեղամասերից 15-ում հաղթել է «Հայաստան» դաշինքից թեկնածու Առուշ Առուշանյանը։ Նրա օգտին քվեարկել է 4867 ընտրող, իսկ ՔՊ-ից թեկնածու Վլադիմիր Աբունցի օգտին՝ 2643-ը։ Նշենք նաեւ, որ այս պահին Առուշ Առուշանյանը գտնվում է կալանքի տակ։

Результат выборов в городе Горис отразил реакцию жителей на политику, проводимую действующей властью в сфере безопасности. Об этом в беседе с журналистами 18 октября заявил депутат от оппозиционной партии «Честь имею» Тигран Абраамян, прокомментировав результаты выборов в органы местного самоуправления в расширенной общине Горис, которые состоялись 17 октября.
Он отметил, что Горис и близлежащие населенные пункты, которые на себе почувствовали все последствия прошлогодней азербайджанской агрессии, не могут быть удовлетворены простыми обещаниями или действиями правительства, которые, по сути, отсутствуют.
«При этом, угроза новой агрессии нависла не только над Сюникской областью Армении. Каждый гражданин Армении должен глубоко осознать, что нынешняя угроза нависла не только над жителями Мегри, Агарака, Гориса, Капана или различных населенных пунктов Карабаха. Эта опасность нависла над всей нашей страной. И как бы кому ни казалось, что граница находится на удалении в 10, 20, 50 или 100 км, данное обстоятельство ни в коей мере не является препятствием для врага, особенно в современных условиях», - подчеркнул парламентарий.
Напомним, что по предварительным итогам, на 15 из 18 избирательных участков в укрупненной общине Горис кандидат от оппозиционного блока «Армения» Аруш Арушанян победил на выборах в органы местного самоуправления.
В пользу Арушаняна проголосовали 4 867 избирателей, а за кандидата от партии «Гражданский договор» Владимира Абунца - 2 643.