Խաչակիրների ժամանակաշրջանին պատկանող տպավորիչ 1 մետրանոց թուրը ջրասուզակի կողմից հայտնաբերվել է Կարմելի ափերի մոտ՝ ծովի հատակին, հայտնել է Իսրայելի հնությունների վարչությունը (IAA):
«Թուրը, որը պահպանվել է իդեալական վիճակում, գեղեցիկ եւ հազվագյուտ գտածո է եւ, ըստ երեւույթին, պատկանել է խաչակիր ասպետի»,- ասել է IAA-ի կողոպուտների կանխարգելման բաժնի տեսուչ Նիր Դիստելֆելդը: «Այն ծածկված է ծովային օրգանիզմներով, բայց, ամենայն հավանականությամբ, երկաթից է պատրաստված: Հաճելի է գտնել արտեֆակտ, որը ձեզ կտանի 900 տարի առաջ, այլ դարաշրջան՝ ասպետներով, զրահներով եւ թրերով», հայտնում է Jpost-ը:
«Կարմելի ափը պարունակում է բազմաթիվ բնական ծոցեր, որոնք փոթորիկների ժամանակ ապաստան են եղել հնագույն նավերի համար, եւ ավելի մեծ ծովախորշեր, որոնց շուրջ զարգացել են ամբողջ բնակավայրեր եւ հնագույն նավահանգստային քաղաքներ, ինչպիսիք են Դորը եւ Ատլիտը»,- ասում է IAA-ի ծովային հնագիտության բաժնի տնօրեն Կոբի Շարվիտը: «Այս պայմանները վաղեմի ժամանակներից գրավել են առեւտրային նավերին, որոնք հարուստ հնագիտական գտածոներ են թողել: Վերջերս հայտնաբերված թուրը նման գտածոներից մեկն է միայն»:

Впечатляющий метровый меч, относящийся к периоду крестоносцев, был найден аквалангистом на морском дне у побережья Кармель, сообщило Управление древностей Израиля (IAA)
«Меч, который сохранился в идеальном состоянии, является красивой и редкой находкой и, очевидно, принадлежал рыцарю-крестоносцу», - сказал инспектор отдела предотвращения ограблений IAA Нир Дистельфельд. «Он покрыт морскими организмами, но, по всей видимости, сделан из железа. Приятно найти артефакт, который перенесет вас на 900 лет назад, в другую эпоху, с рыцарями, доспехами и мечами», передает Jpost.
«Побережье Кармель содержит множество естественных бухт, которые служили убежищем для древних кораблей во время шторма, и более крупные бухты, вокруг которых развивались целые поселения и древние портовые города, такие как Дор и Атлит», - отметил директор подразделения морской археологии IAA Коби Шарвит. «Эти условия издавна привлекали торговые суда, которые оставили после себя богатые археологические находки. Недавно найденный меч - лишь одна из таких находок».